Pračka je standard už dávno, sušička se jím stává pomalu také

Doma pere prádlo skoro každý, jelikož je to levnější než chodit do čistírny. Dá se však prát ještě levněji. Stačí si jen koupit vhodný model pračky s nízkou spotřebou.

Spotřeba je dnes zásadní kritérium

Provoz elektrospotřebičů je dnes dražší než kdykoliv v minulosti. Důvodem jsou samozřejmě předražené energie. Lidé se tak snaží uspořit, kde se dá. A tím nejjednodušším způsobem je kupovat si energeticky méně náročné přístroje. To platí mimo jiné i pro pračky. Dříve vyrobené modely jsou opravdovými žrouty elektřiny, a proto také celá řada domácností zvažuje jejich výměnu za úspornější modely. Je zde však jeden docela velký háček, a sice cena. Ta je z logiky věci mnohem vyšší u praček s nízkou spotřebou než u energeticky náročnějších verzí. I přes tuto skutečnost se nakonec vyplatí jít do dražší verze, alespoň z dlouhodobého hlediska. Hlavně v domácnostech, kde se pere hodně a často je něco takového potřeba. Při dnešních cenách elektřiny jde víceméně o nezbytnost.

Vyplatí se sušička?

Pračka je nenahraditelná. Co však sušička? Má cenu si ji kupovat? Jednoznačně ano. Nejedná se pouze o další lapač prachu, ale o velmi užitečné zařízení, které prádlo vysuší, změkčí bez aviváže a zbaví ho potenciálních alergenů. Sušení v bytě je velice nepraktické a do jisté míry i nebezpečné. Mokré prádlo totiž zvlhčuje vzduch, a tím se tvoří plísně, které mohou mít velice negativní vliv na lidské zdraví. Sušičky se běžně prodávají jako samostatné elektrospotřebiče, nicméně existují i kombinované verze společně s pračkou. Jejich koupě se ovšem vyplatí pouze v případě nedostatku místa v domácnosti. Sušičky s pračkou mívají totiž menší kapacitu a jsou náchylné k častějšímu poškození. To je dáno hlavně jejich komplikovaností. Kdo má tedy větší byt, měl by raději sáhnout po samostatné sušičce.

Publikováno: 19. 09. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková