V kancelářských budovách zlepšuje vzduch filtrace

Asi každý už někdy zažil situaci, kdy se ocitl v místnosti, kde bylo vydýcháno a necítil se tam příjemně. V budovách, kde není možnost větrat klasicky a nebo to nestačí, je zapotřebí průmyslová vzduchotechnika. Ta zajistí, že nečistoty i škodliviny budou filtrovány a do budovy se bude vracet čistý vzduch a my se budeme stále cítit příjemně, i když bude uvnitř více lidí. Filtrace vzduchu se často propojuje i s klimatizací, v létě je tak v budově příjemně chladno a v zimě naopak teplo. Mnoho průzkumů ukázalo, že v prostředí, kde se necítíme dobře, klesá pracovní výkon i schopnost soustředit se. Naopak čisté prostředí, kde se cítíme dobře, nám pomáhá zlepšit výkonnost. Bez kvalitní vzduchotechniky se neobejdou ani nákupní nebo společenská centra a samozřejmě mnoho typů provozů a výroben.

Ke znečišťování vzduchu dochází nejvíce právě při manipulaci se surovinami a jejich zpracování. Drobné nečistoty, prach a malé částice mohou být škodlivé pro pracovníky i pro moderní stroje, i zde je tak nutné řešit odprášení a filtraci vzduchu. Prach vzniká i při činnostech, bez kterých nelze danou surovinu zpracovat, jako je sekání, míchání, mletí nebo třeba broušení. Ve všech provozech, kde dochází ke vzniku prachu, je nutné včasné odsátí, aby se zabránilo usazování prachu a s tím spojeným rizikům. Usazený prach totiž může být nebezpečný, umožňuje vytvářet prostředí s rizikem výbuchu. V potravinářství je za rizikový považován každý typ prachu, nebezpečný je ale také prach uhelný, papírenský, dřevní a mnoho dalších.

V administrativních budovách a nákupních centrech se s podobným rizikem většinou nesetkáme, přesto by se ani ony bez vzduchotechniky neobešly. Nutností je také pro oblast automotive, slévárny, lakovny a mnoho dalších provozů napříč všemi odvětvími.

Publikováno: 21. 11. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková