Tři doplňky, které musí mít sportovec

Proteinový prášek

Jestliže pravidelně navštěvujete posilovnu nebo dokonce s cvičením teprve začínáte, mohou být doplňky stravy prospěšné pro každého. Jaké jsou tři nejdůležitější doplňky stravy, které by měl mít každý sportovec, když je dnes na trhu k dispozici nepřeberné množství vitamínů a doplňků stravy?

Každý profesionální sportovec by měl mít jako základní doplňky kreatin monohydrát, proteinový prášek a multivitamíny. Pokud však vaše strava a trénink nejsou uspokojivé, tyto doplňky vám nepomohou budovat svaly.

Pro budování svalové hmoty je proto nutné přijímat dostatek kalorií a bílkovin a pravidelně cvičit spolu s užíváním těchto doplňků.

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více o doplňcích stravy, které tři doplňky jsou pro sportovce nezbytné, k jakým účelům tyto doplňky slouží, z jakých značek nejlépe vybírat a další informace.

Jaké jsou tři povinné doplňky pro sportovce?

Dobrý plán doplňků stravy vám může pomoci stát se většími, silnějšími a štíhlejšími, jakmile si nastavíte dobrý cvičební a stravovací plán.

Jistě jste si již všimli, že v odvětví doplňků stravy se objevuje mnoho přehánění a nepravdivých informací.

Sportovci by měli dbát na to, aby součástí jejich doplňkového režimu byl kreatin monohydrát, proteinový prášek a multivitamíny.

Než se necháte přesvědčit ke koupi nejnovějšího doplňku stravy na cvičení nebo nějakého podivného produktu, který propagují odborníci na fitness, pečlivě si prostudujte tohoto průvodce, protože těmto vlivným osobám může jít spíše o vydělávání peněz než o doporučení toho nejlepšího pro vás.

Monohydrát kreatinu

Co je kreatin monohydrát?

Kreatin monohydrát je přirozeně se vyskytující chemická látka, která se nachází ve svalových buňkách. Pomáhá vytvářet energii ve svalech při namáhavém zvedání nebo intenzivní fyzické aktivitě. Proto je užívání kreatinu jako doplňku k budování svalové hmoty, zvyšování síly a zlepšování výkonnosti při cvičení mezi sportovci a kulturisty velmi oblíbené.

Co dělá kreatin monohydrát?

Kreatin především zvyšuje schopnost člověka generovat v posilovně větší výkon, což vede k rychlejšímu nárůstu síly a svalové hmoty.

Kreatin monohydrát nejenže zvětšuje svaly, ale zvětšuje je i ve skutečnosti. Za prvé, kreatin podporuje svalové buňky, aby ukládaly více vody, takže vaše svaly vypadají plnější a širší. Mnoho sportovců proto uvádí, že účinky užívání kreatinových doplňků mohou pozorovat během několika dnů nebo týdnů.

Co je považováno za nejlepší značku kreatin monohydrátu?

Kreatinové doplňky stravy lze nalézt v mnoha různých značkách a formách. Prodávají se bez lékařského předpisu v místních lékárnách, obchodech s potravinami a online.

Naneštěstí se v kreatinových doplňcích nachází mnoho zbytečných složek. Proto je kreatin nejlepším dostupným kreatinovým produktem, který dosahuje dokonalé rovnováhy mezi tím, že uživatelům poskytuje vysoce kvalitní kreatin.

Proteinový prášek

Co je proteinový prášek?

Proteinový prášek je oblíbený doplněk stravy, který je nezbytný pro růst svalů, obnovu tkání a tvorbu enzymů a hormonů.

Mléko, vejce, rýže, sója a hrách mohou být použity k výrobě proteinových prášků. Většina sportovců je schopna pokrýt svou potřebu bílkovin konzumací výživných potravin, ale pokud jejich denní příjem bílkovin není dostatečný, mohou jim tyto doplňky stravy pomoci dosáhnout cílových hodnot makronutrientů.

Co dělá proteinový prášek?

Proteinové prášky a doplňky stravy mohou lidem pomoci cítit se sytí po delší dobu. Pocit sytosti může vést k tomu, že lidé jedí menší porce a méně svačí, což jim může pomoci udržet si zdravou váhu nebo v případě potřeby zhubnout.

Růst svalů vyžaduje také bílkoviny Proto mnoho sportovců a návštěvníků posiloven konzumuje proteinový koktejl ve snaze zvýšit svalovou hmotu po vzpírání.

Proteinové prášky mohou pomoci nejen s rozvojem svalů, ale mohou také pomoci při hojení poraněných svalů a tkání. Sportovci je proto mohou používat k urychlení procesu regenerace svalů po fyzické aktivitě.

Co je považováno za nejlepší značku proteinového prášku?

Proteinové prášky lze v obchodech po celém světě najít v tisících různých receptur. Často se používají k budování a udržování svalové hmoty, ale pro někoho, kdo si nikdy předtím žádný doplněk nekoupil, může být široká škála značek a složek ohromující.

Přesto jsou proteiny tou nejlepší volbou při výběru proteinového prášku s řadou dostupných příchutí a dlouhou historií spolehlivosti.

Může být použita ke zvýšení svalové hmoty, zlepšení výkonu a podpoře regenerace, stejně jako k udržení kondice spotřebitelů.

Multivitamíny

Co je to multivitamín?

Multivitamíny jsou vitaminové doplňky, které obsahují různé vitaminy, jež lze získat z potravin a jiných přírodních zdrojů.

Zajištění stravy bohaté na správné vitamíny a minerály je stále jedním z nejdůležitějších aspektů tvorby dokonalého výživového programu pro rozvoj svalové hmoty. To neznamená jen jíst více kuřecího masa a brokolice, ale také vyváženou stravu, která může zahrnovat každodenní užívání multivitamínů.

Co dělají multivitamíny?

Vitamíny možná nejsou tak napínavé jako zajištění správného množství bílkovin nebo přizpůsobení spotřeby kalorií vašemu cvičebnímu režimu, ale přesto jsou důležité.

Multivitamíny jsou malé molekuly, které vaše tělo potřebuje k efektivnímu fungování a dodávají potřebné prvky pro procesy, které vás udržují při životě. To zahrnuje vše od dýchání přes trávení až po vývoj svalů.

Existují stovky mikroživin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, ale měli byste upřednostnit ty nejdůležitější. Vitamin D, zinek, hořčík a železo jsou jen některé ze složek multivitamínu, takže si můžete být jisti, že vám tento denní doplněk stravy dodá potřebné živiny.

Jaká značka multivitamínů je považována za nejlepší?

Lidé, kteří hledají kvalitní multivitamín za nízkou cenu, se často obracejí na internet. Tyto multivitamíny nabízejí široký výběr důležitých živin, včetně dostatečného množství vitaminu D, který může mnoha lidem chybět.

Tento doplněk stravy obsahuje 100 % denního doporučeného množství železa. I když mohou být doplňky železa prospěšné pro ty, kteří mají nedostatek železa, někteří jedinci mají při jejich užívání žaludeční potíže.

Doplňky železa byste měli užívat pouze v případě, že vám to výslovně doporučil váš lékař, protože příliš mnoho železa může mít negativní zdravotní účinky.

Závěr

Každý sportovec by měl zvážit užívání kreatin monohydrátu, proteinového prášku a multivitamínů, aby zlepšil svůj výkon a zvýšil svalovou hmotu.

Pokud jste si vytvořili dobrý cvičební a výživový plán, vynikající plán doplňků vám může pomoci pouze získat velikost, sílu a stát se štíhlejšími.

Ačkoli mají kreatin a syrovátkový protein některé podobnosti, jedná se o odlišné látky s různými způsoby působení.

Obecně se má za to, že kombinace těchto dvou doplňků a multivitamínu je pro sportovce tou nejefektivnější volbou, protože se ukázalo, že je úspěšná.

Ačkoli tyto doplňky stravy mohou být prospěšné, nepomohou vám budovat svaly, pokud vaše stravovací a cvičební návyky nejsou v pořádku. Chcete-li nabrat svaly, musíte kromě užívání těchto doplňků přijímat dostatečné množství kalorií a bílkovin a pravidelně cvičit.


Publikováno: 27. 02. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: kreatin monohydrát | protein | multivitamín | potravinové doplňky