O asistovanou reprodukci je rok od roku větší zájem. Může za to vyšší věk rodiček

Statistiky z posledních let udávají, že se neplodnost týká 20 až 25 % párů. Odborníci podotýkají, že by se dotyční měli obrátit na lékaře zhruba po jednom roce snažení. Díky vhodně zvolené a včasné léčbě mohou specialisté pomoci drtivé většině z nich. Umělé oplodnění zažívá nebývalý rozmach a za posledních deset let se počet případů zdvojnásobil.

Vyšší věk rodiček a investice se slibnou budoucností

V roce 2007 čítala asistovaná reprodukce kolem 17 tisíc cyklů s cílem otěhotnět (probíhaly také IVF cykly za účelem uskladnění vajíček a jejich budoucího použití). V roce 2014 bylo cyklů přes 30 tisíc. Zároveň vzrostl počet specializovaných klinik – před šestnácti lety bylo v České republice 26 center a v roce 2014 již 42. Důvody jsou hned dva: zvýšená poptávka ze strany párů, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou a investiční záměry - české kliniky mají v celoevropském měřítku velmi dobré jméno. Není tajemstvím, že se řadíme k absolutní špičce v žebříčku atraktivity pro tzv. „medicínské turisty“.

Lidé vnímají umělé oplodnění přirozeněji

Podle předních odborníků může za nárůst zájmu o asistovanou reprodukci lepší osvěta veřejnosti. Lidé již na umělé oplodnění nehledí skrz prsty, informace jsou mnohem dostupnější a společnost je na tyto typy zákroků lépe připravena. Jakési stigma z minulosti postupně zmizelo, páry se již o svých problémech s početím nestydí mluvit a pak je zde vzrůstající průměrný věk prvorodiček. Ženy nyní rodičovství odkládají na pozdější dobu a neuvědomují si, že jim snaha nemusí bez pomoci odborníků vyjít.

Dárců není nikdy dost

Zatímco o klienty nemají centra pro asistovanou reprodukci nouzi, klesá počet zájemců o darování spermatu. Vhodní kandidáti často raději volí zahraniční kliniky, které vyplácí vyšší „odměny“. Pro studenty je většinou zajímavější darování v sousedním Rakousku či Německu. Nezbývá než doufat, že se situace v dalších letech zlepší a dárců bude přibývat.

Publikováno: 31. 07. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: asistovaná reprodukce | umělé oplodnění statistika