Dovolená po Evropě bez cestovního pojištění? Jen pro bohaté...

Nejste tak bohatí, abyste si mohli dovolit „nadstandard“ v podobě cestovního pojištění i při cestách v rámci EU? Máte přece kartičku evropského pojištění (tzv. EHIC), která by vám měla zajistit vše od léků až po ošetření či operaci. Tak v čem je problém? Třeba v tom, že Evropský průkaz zdravotního pojištění zabezpečuje přístup k veřejným zdravotním službám jen v takovém rozsahu a za stejných podmínek jaké mají občané dané země.

Kdy je modrá kartička k ničemu?

Pojďme si definici rozebrat podrobněji. Znervóznit by vás měl už jen fakt, že by vám zdravotní pojišťovna proplatila pouze péči v rámci veřejných zdravotních služeb. Budete-li muset absolvovat ošetření na soukromé klinice, budete si ho hradit z vlastní kapsy. Což je dostatečný důvod, proč si za pár korun sjednat cestovní pojištění online a mít klid. Další problém může nastat v souvislosti s lékařskými úkony, které jsou v daném státě hrazeny ze zdravotního pojištění. Například Švýcaři musí při návštěvě stomatologické ordinace sáhnout hluboko do kapsy, neboť švýcarský systém zdravotního pojištění úhradu za péči o zuby nezahrnuje. Francouzi zase platí většinu úkonu z vlastních peněz, a až poté jim pojišťovna částku refunduje. Obyvatelé země galského kohouta navíc platí přibližně třetinu nákladů ambulantního vyšetření, vysokou spoluúčast za léky a spoustu peněz za pobyt v nemocnici. To vše byste bez pojištění do zahraničí museli platit taky.

Dovolená za "všechny prachy"

No a pokud vám nedělá vrásky spoluúčast za léky, ošetření a další úkony, měli byste se pozastavit nad částkami za ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení, zásah horské služby, repatriaci zpět do ČR a další položky, jejichž součet se může vyšplhat až na několik set tisíc korun. Stojí vám úspora v řádku stovek za to? Nestojí - evropské tarify pro pojištění do zahraničí jsou velmi levné a dovolená se vám kvůli nim rozhodně neprodraží!

Publikováno: 30. 07. 2017

Kategorie: Cestování

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: cestovní pojištění