Nejčastější otázky, které si pokládáme při zakládání s.r.o.

Nebaví vás působit na volné noze, ale raději byste své plány přesunuly do podoby cílů velké společnosti? Založit si společnost s ručením omezeným není nic těžkého, zejména když budete mít po boku zkušeného právníka, který vám poradí s prvními kroky i smlouvami, jež jsou z počátku zapotřebí. Navíc vám dokáže zodpovědět i často pokládané otázky, které si na začátku každého takového podnikání pokládáme.

Co musím pro založení s.r.o. splňovat?

Jednou z nejčastějších otázek je to, co člověk musí pro založení společnosti s ručením omezeným vlastně splňovat. Není nutné být ostříleným podnikatelem, stejně tak nemusíte přemýšlet nad tím, jestli máte dostatečnou specifikaci. Obecně stačí mít jen čistý trestní rejstřík, logicky musíte dosáhnout osmnácti let a mít nějaký základní kapitál (který je v tomto případě stanoven na jednu korunu). A v neposledním případě musíte mít vyhledané sídlo, kde bude vaše firma sídlit. Toto sídlo však nemusí být reálné - může se jednat o takzvané virtuální sídlo, kdy si vlastně jen pronajmete adresu, ovšem náplň práce budete vykonávat třeba v pohodlí domova.

Jak vysoký kapitál zvolit?

Řada začínajících podnikatelů chybuje v tom, že si nevědí rady s výškou základního kapitálu. Většinou volí kapitál příliš malý, o kterém posléze zjišťují, že je nedostatečný. Je důležité si dát ruku na srdce a říct si, jestli je daná částka opravdu adekvátní. Při stanovování základního kapitálu si uvědomte jedno – z počátku je výdajů víc, než si člověk umí vlastně připustit. Zakládání společnosti je trochu náročné, proto když si stanovíte kapitál trochu vyšší, není to na škodu. Z peněz ostatně budete moct těžit i nadále.

Kdo je jednatelem?

Mnohým není ani jasné to, kdo je vlastně jednatelem. Jednatelem společnosti je člověk, který ale nemusí být zároveň společníkem. Zabývá se většinou řízením i obchodním vedením společnosti. Jinými slovy je to takový řádný hospodář, který se stará o chod společnosti.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková