K létu patří pohyb. Rozhýbejte své tělo na zahradní trampolíně!

Zdravý životní styl je trendem posledních let. Stále více lidí aktivně sportuje. Pro mnohé z nás se dokonce stal každodenní pohyb nedílnou součástí života.

Sport hraje v životě moderního člověka důležitou roli

Chodíme běhat, vydáváme se s trekovými holemi na dlouhé procházky, jezdíme na kole, koloběžce i kolečkových bruslích. V zimě vyrážíme na tuzemské i zahraniční sjezdovky, v létě sjíždíme řeky na kánoích, kajacích a raftech. Navštěvujeme posilovny, fitcentra, plaveme a všemožně se snažíme vylepšit kondici a zformovat postavu. Sport je pro nás mnohdy nejen příležitostí k posílení těla, ale také k společenským setkáním. Často si při něm zcela přirozeně najdeme řadu nových přátel, a pokud se věnujeme některému z kolektivních sportů, třeba volejbalu, fotbalu či házené, vede společná touha po vítězství k stmelení kolektivu.

V týmu je to snazší

Pro drtivou většinu z nás je jednodušší cvičit ve skupině. Přítomnost ostatních nás totiž motivuje, abychom dokázali podat vyšší výkon. Před ostatními se navíc stydíme polevit, nebo dokonce cvičení vzdát ve chvíli, kdy se začneme cítit unaveni. Proto jsme na aerobiku, pilates, kruhovém tréninku nebo v posilovně ochotni vynaložit výrazně více energie a nepřestávat, ani když nás zalívá pot. Podobné to je, když vyrazíme běhat s kamarádkou nebo na kolo s přítelem. Dokonce i na obyčejné procházce obvykle strávíme více času a ujdeme dále, pokud jsme alespoň dva. Máme-li psa, často s ním pokoříme řadu kilometrů i za počasí, kdy bychom se sami nepřiměli ani vytáhnout paty z domu.

Kde vzít motivaci k domácímu cvičení?

V dnešní době je čas vzácnou komoditou. Řadu hodin denně trávíme v zaměstnání. O volných večerech či víkendech musíme nezřídka před zábavou upřednostnit povinnosti. Pokud jsme navíc založili rodinu, sportu už tolik času jako dříve věnovat nemůžeme. Proto, chceme-li si udržet kondici, musíme najít způsob, jak cvičit tak, aby nás to bavilo. Jen tak se totiž nebudeme muset k pohybu nutit, ale naopak se budeme těšit na každou chvilku, kterou fyzické aktivitě věnujeme.

Vyzkoušejte trampolínu

Trampolínu jsme v dětství milovali všichni. A řada z nás si naposled pořádně zaskákala ve škole. Dnes si ji ale můžeme pořídit přímo na vlastní zahradu. Trampolína nám umožní rozhýbat tělo při oblíbené zábavě a zároveň udělá radost našim dětem.

Vybírejte zodpovědně. Jaká kritéria jsou při výběru trampolíny nejdůležitější?

Bezpečnost

Na prvním místě by měla být bezpečnost. Ta se odvíjí od celkové pevnosti a stability konstrukce. Vždy dbejte na to, aby trampolína byla zhotovena z kvalitních materiálů. Konstrukce by měla být z nerezové oceli. Skákací plocha musí odolat působení slunečních paprsků i deště a materiál, ze kterého je zhotovena, má mít dostatečnou pevnost v tahu. Rozhodně nepodceňujte ani výšku ochranné sítě. A ideální bude, když k trampolíně pořídíte i schůdky.

Síla odpružení

Zahradní trampolíny většinou mohou používat děti i dospělí. Nicméně platí, že větší trampolíny mají tvrdší odpružení. Pokud tedy víme, že na trampolíně budou dospělí členové domácnosti skákat pouze výjimečně nebo vůbec, je vhodné zvolit typ, jehož průměr nepřesahuje 3 m. A naopak, chceme-li na trampolíně pravidelně pracovat na své kondici, vybereme raději větší rozměr. A pokud si pořídíme trampolínu o průměru mezi čtyřmi a pěti metry, pohodlně si na ní zaskáče i několik členů rodiny najednou.

Nosnost trampolíny

Maximální zatížení neboli nosnost udává, jak můžeme trampolínu zatížit. Vždy bychom měli dbát na to, aby tento údaj korespondoval s hmotností osob, které na trampolíně skáčou ve stejném okamžiku.

Publikováno: 17. 05. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Barbora Jiroušková