Jaké víno je nejlepší?

Odpověď na tuto otázku rozhodně není snadná. Každému totiž chutná něco jiného. Někdo raději červené, jiný bílé. Někdo víno mladé, další upřednostňuje spíše to přezrálé. Profesionální somelier by samozřejmě přidal i fakta. Kvalitu vína ovlivňuje spousta faktů. Jedním z nich je jeho původ. Zeměpisná šířka, složení půdy stejně jako množství a intenzita slunečních paprsků. Skvělá vína tak produkují vinařské velmoci, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Chile, z těch se na pomyslné vinařské špici drží Francie, Itálie, Španělsko. Velmi kvalitní a zajímavá ovšem k překvapení mnohých jsou i vína z Gruzie, například z jižně položených svahů oblasti Gruzínské Katechie. Plná, chuťově výrazná a dobře strukturovaná.

Víno podle odrůdy

Chuť vína samozřejmě ovlivňuje také jeho odrůda, složení půdy, charakter dozrávání hroznů, doba sklizně, a svou roli hrají i výrobní postupy. Ty si vinaři samozřejmě úzkostlivě střeží. Dvě vína z vedle sebe ležících vinařství zkrátka mohou chutnat jinak.

Bariková vína

Některá moderní vinařství například pro zrání hroznů používají tzv. dobové barikové sudy (z francouzského barrique) vyrobené z prvotřídního a dobře vysušeného dubového dřeva rostoucího v kavkazských horách. Výsledkem je tzv. barikové víno – svěží, ovocné a s minerálním chuťovým profilem. Zkrátka vynikající. Na e-shopu vinazgruzie.cz navíc tato vína nabízejí v luxusních dárkových boxech, které dárku v podobě láhve vína dodají patřičný punc elegance.

Kvevri vína

Pokud patříte mezi vinařské fajnšmekry, neměly by vaší pozornosti uniknout Kvevri neboli oranžová vína, jejichž výrobní technologie se podobá kvašení vín červených. Při ní se dohromady kvasí slupky, jadérka i dužnina hroznů. Na rozdíl od kvašení bílých vín, kdy se kvasí pouze dužnina. Oranžová vína pak vynikají zlatou až tmavě jantarovou barvou a bohatou vůní. I ta najdete v portfoliu gruzínských vín, a jsme si jisti, že vás osloví.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková