Je opravdu elektromobilita tak výhodná?

Také jste si všimli, že se na našich silnicích pohybuje stále více automobilů, které nejsou poháněny za pomoci benzinu, nafty ani plynu, ale jezdí na elektřinu? Dobíjecích stanic díky tomu taktéž přibylo, a tak se s nimi můžeme setkávat v obchodních centrech, na čerpacích stanicích i dalších frekventovaných místech. Elektromobilita nás nutí k zamýšlení se nad výhodami i negativy, které se sebou nese, ale nutno říci, že příznivců má stále více a tento trend se bude setrvávat i v dalších desetiletích.

Zdravější ovzduší

Bez dopravy se jednoduše neobejdeme. Ale ovzduší je velmi znečištěno a počet vozů na osobu stále roste. Elektromobily jsou v tomto smyslu dobrým řešením. Mají minimální produkci CO2 emisí. Nevypouští výfukové plyny, a tak je díky nim ve městech čistější vzduch. Ano, emise jsou vedlejším produktem výroby elektřiny, kterou jsou vozy poháněny, ale mohou být až o 90 % nižší ve srovnání s emisemi spalovacích jednotek.

Další výhody, které se vám budou líbit

Ekologičnost není jediným pozitivem. Každý bude rád, že s „přesedláním“ z benzínového vozu do elektrovozidla bude platit nejnižší povinné ručení. Stačí podívat se na srovnání povinného ručení na internetu a hned uvidíte, jakou částku byste ročně platili. Potěší vás i levný a tichý provoz. Zvláště ve městech, kde bývá hluk velkým a nepříjemným problémem, lidé majitelům elektrovozidel poděkují. Ani časté zácpy už by nemusely být tak nesnesitelné pro ty, kdo bydlí v jejich okolích. I servisování elektromobilu je jednoduší, když jej porovnáme se servisem „klasických“ automobilů. Nemusí docházet k měnění oleje nebo zapalovacích svíček. Možná vás nepřekvapí, že životnost celkově je na tom u elektromobilů lépe. Elektrický pohon je v dnešní době tím nejlepším, co může náš vůz pohánět. Je účinný, má výborný výkon, životní prostředí je díky němu výrazně ušetřeno. O přechod firem i fyzických osob k elektrovozidlům stojí i vlády, což činí tento typ vozů stále dostupnějším zbožím. Dokonce se předpokládá, že za dvacet let budou tvořit 25 % všech vozidel právě elektrovozidla. Nezbývá než si počkat.

Publikováno: 19. 08. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková