Jak prát zimní bundu? Záleží na tom, jakou

Dnes už jen stěží koupíte zimní bundu, kterou nelze vyprat doma. Pračky, a dokonce i sušičky prádla, mají speciální programy na jejich čištění, koupit se dají též prací prostředky přímo na zimní bundy. Jak tedy na praní zimních bund? Na většinu zimních bund nechoďte zejména s běžným pracím prostředkem, ani z programem na bavlnu. Vyprat i sušit se dají doma, speciální zacházení ale rozhodně potřebují. A dost záleží na tom, o jakou bundu jde. Tedy z jakého je vrchního materiálu i jakou má výplň.

Na co nezapomenout, než vložíte bundu do pračky?

Zimní bunda, zejména lyžařská bunda, je plná kapes. Různých ukrytých, malých i velkých. Než své zimní bundy vložíte do pračky, projděte si všechny kapsy. Takové papírové kapesníky, rozmočené, rozdrolené a nalepené třeba na fleece podšívce, to je skutečně nepříjemná záležitost. Problémem mohou být i mince, klíče a další věci, které v kapsách zapomeneme. Ty zas mohou poškodit pračku. Dříve než pustíte pračku, zapněte na bundě všechny zipy, klasické i suché. Šňůrky zajistěte nebo svažte, aby se nevytáhly. Pánská zimní bunda bývá větší a často se nám vejde do pračky jen ona. Menší dámská zimní bunda nás naopak láká do pračky ještě něco přihodit. Nedělejte to. Lepší je prát bundy samostatně. Především suché zipy na bundách, ale mnohdy i ty klasické, umí poškodit jiné oblečení v pračce, a tedy i druhou bundu.

Na pracím prášku záleží

Podle typu bundy vybírejte vhodný prací prášek. Gore-tex či jinak impregnované bundy perte ve speciálním prostředku, který tuto impregnaci nepoškozuje, naopak, dokáže ji obnovit. Speciální prací prostředek potřebuje též zimní bunda ze softshellu. Pokud je bunda péřová, opět volte speciální prostředek. Tentokrát na praní peří. To by totiž běžný prací prášek odmastil, a peří by tak ztratilo svoje termoregulační vlastnosti.

Sušení? Volně i v sušičce

Moderní kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem suší při nízkých teplotách. Nic tak neprovedou ani s impregnovanou nebo pérovou bundou. Pokud takovou sušičku prádla nemáte, sušte bundu nejlépe v leže a pravidelně ji otáčejte. Tu péřovou je třeba i co hodinku natřást. Pozor na příliš pomalé schnutí. Bunda by mohla začít plesnivět. Prudké sluníčko ani horké topení však k bundě šetrnými nejsou.

Méně perte, více impregnujte

Čím méně bundu pereme, tím déle nám vydrží v top stavu, a též se díky tomu chováme ekologičtěji. Proti ušpinění dnes skvěle pomáhají impregnace, zejména nano impregnace na textil a sportovní oděvy. Bunda s nanoimpregací odolává vodě i špíně, přitom neztrácí schopnost dýchat a propouštět vodní páry směrem od těla. I obyčejnou tkaninu proměňuje na funkční. Nanoimpregnace má schopnost odpuzovat i špínu. Stačí ji pak setřít hadříkem a bundu nemusíte prát. Zimní bunda, dámská i pánská, by se měla naimpregnovat optimálně vždy po zakoupení, následně pak dle potřeby a podle typu použité impregnace.

Publikováno: 16. 07. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Barbora Jiroušková