Jak nakopnout imunitu a ubránit se nepříjemným virózám?

Za několik dní začne kalendářní podzim a na prosluněné letní dny zbude jen mlhavá vzpomínka. Místo bezstarostné relaxace u vody budeme trávit většinu času doma, často bohužel nuceně – podzimní měsíce jsou doprovázeny zvýšeným výskytem virových onemocnění, které nás chtě upoutají do postele. Rozhodli jste se, že poslední fázi letošního roku prožijete v plné síle? Posilujte svou obranyschopnost a ukažte nemocem, že u vás nemají šanci.

Zdravá strava a dostatek spánku

Alfou a omegou pevného zdraví je vyvážený životní styl s důrazem na dostatečný příjem nezbytných živin. Tak, jako se automobil motor neobejde bez oleje, nemůže imunitní systém správně fungovat bez vitamínů a důležitých stopových prvků. Najdete je v ovoci a zelenině – obojím rozhodně nešetřete a konzumujte je v libovolném množství. Alternativu pro ty, kteří plodům příliš neholdují, pak představují přírodní doplňky stravy. Ovšem pozor - neslouží jako náhražka pestré stravy! Dobrou volbou jsou doplňky stravy z nabídky českého výrobce Naturvita. Vyzkoušet můžete třeba „céčko“ - vitamin Extra C 500 s postupným uvolňováním (výhodně lze zakoupit zde v Gigalékárně). Případně vitamín D3, který si naše tělo vytváří při působením slunečních paprsků. A protože jich máme na podzim v naší zeměpisné šířce po skrovnu, suplementace je na místě. Velmi důležitý je také dostatek spánku (pro dospělého je optimum 6-8 hodin denně), protože se během něj organismus regeneruje a nemusí se zabývat jinými procesy, jako je tomu během dne.

Dejte zelenou otužování

Brr, do tak studené vody mě nikdo nedostane... razíte podobné heslo? Možná je na čase změnit přístup. Pravidelným otužováním podpoříte správnou činnost lymfatického systému, a navíc velmi prospějete pokožce.

Dbejte na dostatek pohybu

Aktivní lidé jsou mnohem odolnější vůči nemocem než jedinci, kteří tráví většinu času lenošením. Pokud vám nabitý harmonogram nedovoluje plnohodnotně sportovat, pokuste se alespoň více chodit – imunitu může pozitivně ovlivnit i svižnější chůze!

Publikováno: 17. 09. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková