Jak mít stín u domu či chaty

Obsah článku:
  1. Nejen práce
  2. Podle dispozic
Práce na zahradě i kolem domu, odpočinek na chatě či chalupě nebo grilování s rodinou a přáteli k létu patří. A také modrá obloha, sluneční paprsky a vysoké teploty. Potřebujeme tak místo, kde si můžeme ve stínu odpočinout.

Nejen práce

U rodinného domu, stejně jako u chaty či chalupy, je práce pořád. Zahrada, posekat trávu, připravit gril, uklidit, opravit, zkrátka stále je co dělat. Přesto bychom si měli najít čas i na odpočinek, abychom si léto užili také jinak, než jen prací. Ne každý má ale možnost se schovat uprostřed lesa nebo pod vzrostlými stromy, o každý kousek stínu pak bojujeme. Zastínění venkovního posezení pomůže vytvořit stín, ochránit nás před slunečními paprsky a dopřát nám tak místo na odpočinek a relaxaci. Nejčastěji volíme mezi dvěma možnostmi: markýza nebo pergola. Obě mají své výhody, záleží tak především na dispozicích prostor, který chceme zastínit, a také našich požadavcích.

Podle dispozic

Než se pro některou z variant rozhodneme, je dobré vědět, co od zastínění očekáváme. Pokud nejčastěji sedáváme v blízkosti domu, můžeme využít markýzu. Ta se kotví přímo do fasády, nepotřebuje žádnou konstrukci a lze ji roztahovat a stahovat podle potřeby. Tedy ráno, když ještě sluneční paprsky nejsou tak ostré, si je můžete užít a jakmile začnou víc hřát, jednoduše markýzu zatáhnete a dopřejete si stín. Ve staženém stavu je markýza téměř neviditelná a nijak neruší celkový vzhled domu. Pergola naopak může stát i samostatně, je tedy vhodná do míst, kde posezení není umístěné u domu, ale například uprostřed zahrady. Má pevnou konstrukci, se kterou nelze hýbat ani ji schovat. Pokud ale navazuje přímo na dům, může nám vytvořit další obytný prostor. Třetí možností je pak kombinace obou variant, tedy pergola s markýzou. Konstrukce pergoly zůstane, ale místo pevné střechy je umístěna markýza, využijeme tak možnost si regulovat slunce a stín.

Publikováno: 26. 08. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková