Co je to Proof of Work?
Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS) jsou způsoby těžby kryptoměn. Nazývají se také algoritmy konsenzu (consensus mechanisms), jelikož se pomocí nich potvrzují platby, které se následně zapisují do blockchainu. Oba systémy se však v lecčem liší. Na jakém principu pracuje Proof of Work?
Proof of Work
Podle Investopedia se jedná o velmi rozšířený a běžně používaný způsob těžby kryptoměn. Tento protokol využívají například Bitcoin, Bitcoin Cash nebo Monero. Ethereum momentálně přechází na PoS.
Probíhající transakce jsou zapisovány do bloků, kde čekají na potvrzení, aby mohly být zapsány do blockchainu.
Tyto transakce jsou verifikovány skrz řešení kryptografických úloh. Jedná se o složité matematické řetězce, které těžaři musí uhodnout. Úlohy jsou řešeny počítači a celý tento proces je velice energeticky náročný.
Těžaři mezi sebou soutěží o to, komu se podaří dojít ke správnému výsledku jako první. Ti se silnějším počítačem mají tedy výraznou výhodu nad ostatními. Ten, komu se povede vyřešit úlohu jako první dostává za odměnu Bitcoin, Litecoin nebo jinou kryptoměnu, kterou těží.
Můžete narazit na informaci, že PoW vznikl spolu s Bitcoinem, ale není tomu tak. Proof of Work byl jako koncept poprvé představen v publikaci Moni Naorové a Cynthie Dworkové v roce 1993. Termín „Proof of Work“ byl vytvořen roku 1999 Markusem Jakobssenem a Arim Juelsem. V té době se samozřejmě nepoužíval v souvislosti s kryptoměnami.
V průběhu času se těžaři začali slučovat do tzv. těžařských farem (mining pools). Těžaři tak spojují své výpočetní výkony pro zvýšení šance na úspěšnou těžbu a odměnu si mezi sebou rozdělují.
Proof of Work je nyní považován za poměrně nežádoucí metodu těžby, a to hlavně kvůli vysoké spotřebě energie. Další nevýhody tohoto systému jsou ty, že těžaři s lepším vybavením mají vyšší šanci na rychlejší verifikování transakcí a vznik těžařských farem vede k vyšší centralizaci.
Publikováno: 26. 01. 2022
Kategorie: Finance a práce