I hypotéku vám mohou zamítnout. Proč?

Máte v plánu postavit si krásný domeček na nově získaném pozemku po prarodičích? Už máte dokonce vyhledanou společnost, která se postará o demoliční práce hned, jak přijdete s demoličním výměrem v rukou? Co vám vaše plány může rapidně zkomplikovat je banka, která se vám z nějakého důvodu rozhodne neudělit hypoteční úvěr, na který jste sázeli a který měl prakticky všechno zafinancovat. V případě, že se tohoto scénáře obáváte, pojďme si prozradit, kdy je vysoce pravděpodobný a kdy naopak nehrozí.

Vysoký věk bývá nepřekročitelnou překážkou

I když nás na mnoha motivačních konferencích učí, že bychom se neměli vzdávat, některé překážky jsou zkrátka a dobře nepřekročitelné. Mluvíme kupříkladu o situaci, kdy nám zamítnou hypoteční úvěr proto, že jsme dosáhli jistého velmi vysokého věku. Zpravidla se jedná o věk vyšší padesáti let, starším jedincům mají bankovní společnosti velký problém půjčit peníze.

Důvod je však prostý – obávají se toho, že by jim peníze nebyly vráceny dle ujednaných podmínek. Velmi často nehraje vliv ani to, z jakých poměrů člověk pochází a jestli má člověk za sebou například fungující a prosperující společnost.

Černý puntík v registru dlužníků rovná se čára přes rozpočet

Podobnou pomyslnou čárou přes rozpočet může být také černý puntík v registru dlužníků. V současné době se s tímto potýkáme prakticky neustále – prakticky každý druhý má nebo měl v minulosti sjednanou alespoň krátkodobou půjčku. Mnohdy se někteří dostanou do dluhů, aniž by to věděli a dozvídají se to až v okamžiku, kdy na jejich dveře zaklepe exekuce (pakliže dřív si nepožádají o hypotéku, která by jim z důvodu černého puntíku v registru dlužníků žádost zamítla).

Jelikož žijeme v tak nejisté době, i sebemenší škraloup může být při získávání hypotéky pomyslným hřebíčkem do rakve nového a vlastního bydlení, bohužel.  

Publikováno: 28. 02. 2023 / Aktualizováno: 04. 03. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková