Vybíráme outdoorové oblečení

Léto přeje i různým outdoorovým aktivitám, jako je jízda na kole, pěší turistika, trampování, stanování ve volné přírodě a spousta dalších. Na ně ale samozřejmě musíme být vhodně oblečení. Co by nemělo chybět ve vaší outdoorové výbavě? Dozvíte se z následujícího článku. U outdoorového oblečení je nejdůležitější funkčnost. Jeho hlavní úloha je primárně ochranná. V první řadě jde o ochranu před prochladnutím, profouknutím a navlhnutím.

Udržujte se v suchu a teple!

Na svých výletech především musíte být v suchu a teple. Zkrátka byste si měli za všech okolností udržet ideální teplotu. O tu jinak přicházíme třemi způsoby: sáláním (celým povrchem těla), prouděním (když fouká vítr) a vlhkem (potem).

Zaměřeno na funkční prádlo

Dobře se obléknout je mnohdy věda. A tu se musíme naučit. Jinak se oblékáme do tepla a jinak do zimy. Zimní outdoorové oblečení, ale třeba i oblečení pro letní vysokohorskou turistiku či kempování ve vyšších nadmořských výškách se například skládá z několika vrstev. Základem je tzv. funkční prádlo, které odvádí od těla pot a udržuje ho v suchu. Tedy velmi dobře saje i usychá, aniž by se v něm zachycovaly nepříjemné pachy.

Druhá funkční vrstva

Na spodní prádlo navazuje tzv. druhá funkční vrstva, jejímž hlavním úkolem je izolace, tedy udržení námi vyprodukovaného tělesného tepla. Uvědomte si, že žádné oblečení nás samo o sobě nezahřeje. Pouze námi vyprodukované teplo udrží.

Třetí vrstva – softshell

Třetí vrstvu outdoorového oblečení tvoří po všech stránkách odolný a prodyšný softshell, ať již membránový či nemembránový. Do této kategorie patří i funkční outdoorové kalhoty a outdoorové bundy.

Nadčasové outdoorové oblečení Fjällräven

Nadčasové, funkční a odolné outdoorové vybavení najdete například v portfoliu švédské značky Fjällräven. Tu v roce 1960 založil švédský inovátor a podnikatel Åke Nordin s cílem inspirovat co největší množství lidí k pobytu v přírodě. A to se mu podařilo. Ve svých produktech značka používá výhradně přírodní suroviny, jako jsou vlna a peří.

Na prvním místě funkčnost

Žádný materiál nenavrhuje na základě trendů ani designu, ale pouze na základě funkčnosti. A to se samozřejmě projevuje i na jeho kvalitách. Outdoorové oblečení značky Fjällräven vás zkrátka nezklame. A nenechá ve štychu, nezávisle na počasí, které kolem vás bude vládnout.

Publikováno: 20. 06. 2020

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková