Hypoteční sazby rostou, zájem zatím neklesá

Kolem hypoték se točí aktuální dění. Ještě donedávna lidé věděli, že když se rozhodnou pro hypotéku, bude jim udělena. Od letošního října však platí přísnější podmínky, což znamená, že na hypotéku nebude tak snadné dosáhnout. I když se všude píše, že na hypotéku nedosáhne drtivá většina z nás, není to pravda. Je možné získat hypotéku, jen to bude trochu těžší - ale není to nemožné. Z aktuálních informací vyplývá, že hypoteční sazby rostou, na druhou stranu zájem o hypotéky neklesá. To se však má brzy změnit. Hypotéky mají neustále zdražovat, má se zvyšovat hypoteční sazba, která mimochodem v současné době dosahuje 2,66 procent, což je oproti předcházejícímu měsíci až šílené. Vždyť minulý měsíc se hypoteční sazby pohybovaly kolem dvou a půl procent. Odborníci ale tvrdí, že pokud se budou hypoteční sazby pohybovat kolem tří procent, je to stále ještě výhodné.

Rekordní zájem o hypotéky v říjnu i v listopadu

Dva poslední podzimní měsíce se nesly ve znamení rekordního zájmu o hypotéky. Lidé si uvědomili, že musí získat hypotéku dříve, než se hypoteční sazby zvednou na obrovská čísla. Například v říjnu se rozdaly hypotéky za skoro pětadvacet miliard korun, což je o tři a půl miliardy více, než kolik se rozdalo v září. Během letošního října si do bank přišlo i rekordně mnoho lidí. Konkrétně se jedná o deset a půl tisíce lidí, což je o patnáct set více než v září.

Prosinec bude horší

I když byla druhá polovina podzimu skvělá a o hypotéky byl zájem, prosinec nebude ani zdaleka tak skvělý měsíc pro banky. Podle odborníků by měl zájem o hypotéky klesat, a to enormní rychlostí. Dokonce lze říct, že zájem má klesat až o třetinu. V prosinci se to však dá očekávat, jsou vánoční svátky, lidé si pod stromeček nenadělují příbytky a pozemky, ale chtějí udělat radost svým blízkým, a tak své úspory raději investují jinak.

Publikováno: 02. 12. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková