Jak snížit energetickou úsporu rodinného domu?

S rostoucími cenami energií se možná sami sebe ptáte, jak co nejrychleji a také nejefektivněji snížit energetickou úsporu rodinného domu. Přemýšlíte nad tím, jaké kroky můžete učinit ještě předtím, než vám do schránky doputuje potvrzení o nových zálohách, případně výzva k úhradě nedoplatku. Naštěstí možností je víc než dost, stačí si vybrat.

Pořízení fotovoltaické elektrárny

Pokud chcete snížit energetickou náročnost rodinného domu, vyplatí se investovat do nových, úspornějších řešení. Z prvního pohledu možná vidíte nevítané výdaje, na druhou stranu z pohledu dlouhodobého je to skvělý a ekonomický krok. Vezměme si takovou fotovoltaickou elektrárnu, která slibuje snížení energetické náročnosti až o neuvěřitelných sedmdesát či osmdesát procent. Díky ní se prakticky stáváte soběstačnými, respektive už nejste tolik závislými na veřejné elektrické síti a nepřekvapí vás výpadky, které nejsou ničím výjimečným. I když vám pořizovací cena takové fotovoltaiky může přijít velmi vysoká, naštěstí lze stále požádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám, díky němuž bude pořízení úsporného řešení až o polovinu levnější.

Zavedení úsporných návyků

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli skutečně žijete úsporně? Někdy totiž snížit energetickou spotřebu můžete tak, že zavedete takzvané ekologické a ekonomické návyky. Patří k nim například vytahování spotřebičů ze zásuvky, dále také vytahování nabíječek ze zásuvky, pakliže se zrovna žádný spotřebič nenabíjí, mimo jiné i dřívější vypínání sporáku, když se blíží doba dovaření těstovin nebo rýže. V mnoha očích pouze drobnosti, z ekonomického hlediska velmi výhodné maličkosti spějící k tomu, že nebudete za elektřinu doplácet ani korunu.

Přechod k jinému dodavateli

I když přechod k jinému dodavateli nebude dnes příliš výhrou, může se přece jenom ještě stát, že narazíte na férovějšího a výhodnějšího dodavatele elektřiny. A tedy i to je možnost, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu.

Publikováno: 28. 12. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková