Fenomén jménem fotopast: Jak funguje a k čemu slouží?

Jak zachytit plaché lesní tvory, jako jsou vlci či rysi? Díky moderní technice je možné téměř všechno. K monitoringu pohybu lesní zvěře slouží zařízení zvané fotopast. Ale to není zdaleka jediný účel, ke kterému se fotopasti používají. Tím dalším je ochrana majetku. Díky fotopasti lze získat ostrý snímek pachatele, který následně poslouží jako usvědčující důkaz.

Co je to fotopast?

Fotopast je zařízení, které pracuje plně automaticky. Slouží k pořizování denních i nočních snímků – aktivuje se v momentě, kdy se v zorném poli snímače objeví pohybující se člověk nebo zvíře. Pohyb zaznamenává PIR čidlo a kvalitnější modely zachytí až několik snímků za vteřinu. Snímky a videosekvence (fotopasti umí také natáčet videa) se ukládají na paměťovou kartu, ze které si je „vytáhnout“ např. do notebooku. Na trhu jsou však i fotopasti vybavené GMS modulem, díky kterému lze nastavit automatické přeposílání snímků na e-mail či mobilní telefon formou MMS zpráv.

Vybírejte obezřetně

S fotopastmi se roztrhl pytel a vyrábí je spousta výrobců. Mezi jednotlivými modely jsou často propastné rozdíly – například v kvalitě snímků či přísvitu, který fotopast vydává při focení. Zatímco zvěř noční přísvit nezaregistruje, zloděj by si ho okamžitě všiml. Pokud tedy sháníte fotopast pro ochranu svého majetku, zvolte model s odpovídajícími vlastnostmi.

Jakou zvolit značku?

S fotopastmi je to podobné jako s automobily. Těch lepších značek je více a nelze říct, která je nejlepší. K těm nejlépe hodnoceným však bezesporu patří značky Bunaty, Acorn, Browning či ScoutGuard. Pokud si s výběrem fotopasti nevíte rady, nechte si poradit přímo specializovaným prodejcem. Spoustu užitečných tipů a doporučení najdete také na http://fotopasti-na-zver.cz/.

Publikováno: 10. 03. 2018

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková