5 zajímavostí o kávě

Káva patří již po staletí mezi oblíbená nápoje. Její vůně, exotická chuť a chvíle pohody jen pro vás! Káva je opředena mnoha mýty i zajímavostmi. Kolik toho víte o kávě vy? Pojďte se s námi podívat na zajímavosti z celého světa – třeba právě při pití šálku vaší oblíbené výběrové kávy!

Jen dva druhy ovoce

Káva je ovoce! Kávová zrna najdete uvnitř kávových třešní, které rostou na kávovníku. Přestože můžete koupit různé kávu, ve skutečnosti existují pouze dva druhy - arabica a robusta. Zpravidla se setkáme právě s arabicou, nicméně pokud jste milovníci hořké kávy a větší dávky kofeinu, sáhněte po Robustě.

Druhá na světě

Káva je po ropě druhou nejvíce obchodovanou komoditou. Mezi kávové velmoci patří jednoznačně Brazílie, Kolumbie a Vietnam. Původně se z kávových bobulí vyrábělo víno a energeticky nabitý dezert v podobě pasty.

Co raději vědět nechcete?

Jedna z nejdražších káv světa vzniká na Sumatře, kde žijí divoké kočky. Tyto kočky si bobule kávy rády zařazují do svého jídelníčku, jejich zažívání však neumí pecky trávit. Když jsou zrna vyloučena, sbírají se a vyrábí se z nich jemně čokoládová káva vysoké ceny.

Jakou dávku?

Receptory našeho mozku reagují už na vůni kávy, takže už nadšené čichání k horkému hrnku kávy, nás umí nakopnout do práce. Nejúčinnější je pití kávy mezi devátou a dvanáctou hodinou dopoledne a značka ideál jsou dva hrnky kávy denně – ideálně té kvalitní bez chemie! Zdraví prospěšná dávka kofeinu se denně pohybuje kolem 250-300 mg.

Jak na pití kávy a dobrý spánek?

Káva ovlivňuje chemii v našem mozku. Díky tomu se můžeme po kávě lépe soustředit a nejsme tolik unavení. Kofein nám v žilách koluje kolem šesti hodin, což je poměrně dlouhá doba. Vychutnáváte si kávu nejraději odpoledne? Dejte si pozor, ať ji dopijete včas a vaše tělo má čas kofein odbourat. Bude se vám lépe usínat! 

Publikováno: 28. 02. 2023 / Aktualizováno: 04. 03. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková