Hraní na hřišti dětem prospívá. Pohyb venku je důležitý pro jejich fyzické i duševní zdraví

Proč má stále více dětí problémy s imunitou? Jedním z důvodů je fakt, že tráví spoustu času mezi čtyřmi stěnami svého pokojíčku. Většinu dne pobývají v budovách a na čerstvém vzduchu pobývají minimálně. Mnohé výzkumy přitom jasně prokázaly přímou spojitost mezi zdravím a pobytem venku. Jednou z možností, jak dítě odpoutat od obrazovky tabletu či chytrého telefonu, je pořídit mu na zahradu dětské hřiště plné neodolatelných atrakcí. Následující důvody rozbijí všechny vaše případné pochybnosti.

Přísun vitamínu D

Vitamín D je důležitý pro správný vývoj. Tělo ho potřebuje pro stavbu kostí a zubů, správný metabolismus vápníku a fosforu a v neposlední řadě pro posílení obranyschopnosti. Dnešní děti trpí jeho nedostatkem zejména z důvodu nevyváženého jídelníčku – a nedostatku slunečního záření, které tvorbu vitamínu D stimuluje.

Zdravější vzduch

S výjimkou průmyslových lokalit je vzduch ve venkovním prostředí zdravější než v uzavřené místnosti, kde se koncentruje CO2.

Lepší zrak

Lidskému zraku prospívá, když může střídavě zaostřovat na kratší i delší vzdálenosti. Pokud dítě po většinu dne hledí na displej, oči se nadměrně unavují. Venku se naopak trénují oční svaly, což je pro zrak mnohem lepší.

Vydatnější spánek

Pokud má váš potomek problém s usínáním, pravděpodobně překypuje nadbytkem energie. A to je další důvod, proč pro něj pořídit skluzavky, prolézačky, dětský domeček a jiné herní prvky, které ho udrží v pohybu. Dítě po několika hodinách hraní usne jako miminko.

Odbourání stresu

Nenechte se mýlit, i děti mohou podléhat stresu – v dnešní době mnohem častěji než kdysi. Stresové faktory na ně působí na každém kroku, a právě aktivity pod širým nebem slouží jako účinná prevence před psychickým vyčerpáním. Potřebujete snad další důvody, proč s dětmi trávit mnohem více času venku v přírodě a postavit jim na zahradě dětské hřiště?

Publikováno: 05. 03. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková