Nadměrné pití alkoholu může poškodit vaše zdraví

Říká se, že všeho moc škodí. A je to pravda. Alkohol je společností tolerovanou drogou – asi byste se divili, kdybyste přišli do restaurace, která by nenabízela alkohol. Přitom se jedná o drogu jako takovou, která může vyvolat závislost. A léčba závislostí rozhodně není nic jednoduchého. Bez odborné pomoci se neobejdete. Proto je dobré snažit se závislosti předejít.

Nadměrné pití nemusí znamenat alkoholismus

V první řadě je zapotřebí definovat pojem „nadměrné pití“. Zdravotnické organizace uvádí, že bychom si neměli dopřát více než 14 g alkoholu denně. Toto množství je obsaženo v 360 ml piva (s obsahem alkoholu 5 %) nebo třeba ve 150 ml vína (s obsahem alkoholu 12 %). Avšak to, že si dopřejete jednou denně lahvové (a spotřebujete tak více než je doporučené množství alkoholu), přece neznamená, že jste alkoholik.

Zdravotní problémy spojené s alkoholem

Problém spočívá v tom, že navyšováním alkoholických nápojů by skutečně mohlo dojít ke vzniku alkoholismu. A i takto malé množství alkoholu, když je užíváno pravidelně, se může podepsat na vašem zdraví. Tato zdravotní rizika můžeme rozdělit na krátkodobá a dlouhodobá.

Krátkodobá zdravotní rizika

Sem patří například to, když si pod vlivem alkoholu sednete za volant – tedy například havárie. Pod vlivem alkoholu ale můžete také spadnout nebo se jinak zranit. Hrozí také násilí a hrubost vůči ostatním osobám, rizikové sexuální chování (pohlavně přenosné choroby, nechtěné těhotenství) či u těhotných žen potrat.

Dlouhodobá zdravotní rizika

Při dlouhodobém užívání alkoholu může dojít ke zhoršení vašeho kardiovaskulárního zdraví, včetně vysokého krevního tlaku a zvýšeného rizika mrtvice. Nadužívání alkoholu vede také k rakovině prsu, hrdla, jícnu či jater, k oslabení imunitního systému. Člověk se také hůře učí novým věcem a hůře se i soustředí. Může podléhat depresím a úzkosti.

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková