Vymačkávání beďarů před zrcadlem? Na akné platí prevence a zdravý životní styl!

Dospívající dívky nesnesou, aby jejich obličej hyzdil beďar. Postávají před zrcadlem a snaží se jej zbavit vymačkáváním. Marně. Většinou dochází ke zhoršení, protože se vlivem bakterií infekce rozšíří do dalších tkání. Výjimkou pak není postižení dekoltu nebo horní části těla včetně ramen a zad. Namísto nevhodných metod odstraňování pupínků je dobré se zaměřit na prevenci. Ta souvisí se životním stylem i s používáním kvalitní kosmetiky. Jaké změny se v životě musí učinit pro zářivě čistou pokožku?

Hormony v době dospívání

Proč se objevuje zarudnutí na pokožce nebo dochází ke vzniku pupínků či přímo cyst a lézí? Nejzásadnější roli sehrávají hormony. Jejich nerovnováha v době dospívání je faktorem vedoucím ke zhoršení vzhledu pleti, hrozí podkožní akné. Vyšší hladina androgenních hormonů ovlivňuje tvorbu kožního mazu, přičemž po dosažení dospělosti se produkce snižuje. Přesto může akné trápit i dospělé každého věku vinou nezdravého životního stylu, při přílišné konzumaci alkoholu nebo vlivem kouření.


Málo spánku, alkohol i kouření

Jak to, že se beďar objeví před zkouškou nebo před pracovním pohovorem? Akné nesouvisí jen s hormonálními změnami v dospívání, v těhotenství nebo v době šestinedělí, ale také s psychikou. Při vysoké stresové zátěži nebo psychickém tlaku se vyplavuje do krve kortizol, což je hormon stresu. Na pokožce se mohou objevit pupínky, obdobně při chronickém stresu, nedostatku spánku nebo nepravidelném odpočinku a při nadměrné konzumaci alkoholu. Povadlá pokožka a akné trápí také pravidelné kuřáky a konzumenty drog. Roli hraje ale také každodenní strava.

Kůže jako největší orgán

Co je kůže? Největší orgán lidského těla a zabírá přibližně dva metry čtvereční, to si málokdo uvědomuje. Jako orgán má za úkol chránit vnitřní orgány a bránit pronikání patogenů a bakterií. Poškození pokožky včetně vysušování vede k rozvoji zánětů, proto se doporučuje pleť ošetřovat pomocí hloubkového čisticího gelu.


A právě reakce kožních buněk je do jisté míry ovlivněna každodenní stravou. Nezdravý jídelníček vede k rozvoji zánětlivých procesů v těle, naopak vyvážené potraviny pomáhají pleť čistit od toxinů a zlepšovat její stav. Které potraviny nejsou vhodné a které naopak pomáhají?

Potřeba vitamínů a minerálů

Cpát se pizzou a zapíjet ji colou a doufat v krásnou pleť? Na kůži se promítá film života, proto se akné objevuje po snězení nevhodných potravin plných cukrů, tuků nebo solí. Pokožka negativně reaguje na koření, zejména pálivé chilli. Pro krásnou pokožku je třeba vyřadit sladkosti, tučné výrobky, solené snacky, smažená jídla a vysoce průmyslově zpracované potraviny. Naopak se doporučuje zařadit obilniny a celozrnné výrobky, vejce, libové maso a ryby, luštěniny, ořechy a klíčky. Pravidelný přísun vitamínů C a E podpoří elasticitu pokožky, se záněty si poradí zinek.  

Publikováno: 29. 03. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková