Jakou máte pleť? Typ pleti prozradí, jak o ni pečovat

Krásná pleť je snem snad každé ženy. No představte si, jak by to bylo skvělé, kdybyste nemusela každé ráno schovávat pupínky, začervenání či kruhy pod očima a nehezké vrásky. Velkou roli v této oblasti hraje genetika, ale existuje také spousta kroků, díky kterým můžete dokonalé pleti dosáhnout - mluvíme například o užívání kolagenu a jiných výživových látek, které byste měli své pleti zjistit – záleží i na typu vaší pleti. Mezi základní typy pleti řadíme pleť normální, suchou, smíšenou a mastnou.

Normální pleť

Pokud máte normální pleť, máte také velké štěstí. Tento typ pleti nemá sklony k nedokonalostem a citlivosti. Jelikož normální pleť produkuje dostatečné množství podkožního mazu, nemá ani sklony k dehydrataci. Hlavními rysy pro normální pleť jsou jemné póry, narůžovělý podtón pleti a hladký povrch.

Suchá pleť

Suchá pleť nedokáže vytvářet dostatečné množství podkožního mazu, proto má sklony k dehydrataci. Typickými rysy je pnutí pleti, suché šupinky, podráždění, matnost a zarudnutí.

Smíšená pleť

Pro smíšenou pleť je typická kombinace suché a mastné pleti. Mastnou pleť můžete nalézt zejména v oblasti T-zóny, tedy v místech čela, nosu a brady. Suchá místečka můžete nalézt zejména na tvářích. Kolem nosu můžete také nalézt rozšířené póry a černé tečky.

Mastná pleť

Mastnou pleť poznáte většinou již na první pohled, jelikož se projevuje lesklým vzhledem pokožky a mastným povrchem, a to zejména kolem nosu. Velkou nevýhodou mastné pleti je to, že má sklony k utváření akné a ucpávání pórů. Hlavní příčinou mastné pleti je to, že mazové žlázy produkují nadměrné množství kožních lipidů, které se nestačí vstřebat a tudíž zmastí pokožku.

Publikováno: 28. 05. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková