Svět bez kouře je budoucnost

Přestože dlouhou dobu představovalo užívání cigaret vyjádření jistého společenského postoje, ke kterému chtěla velká část společnosti směřovat, v současnosti je vnímání poměrně vzdálené od této éry jeho největší slávy. Už jen pouze opravdoví fajnšmekři si pevně stojí za tradičním způsobem vychutnávání a zatvrzele hájí tuto ikonickou, avšak poměrně zastaralou formu, která oplývá značným množstvím nežádoucích efektů. Mnoho nadšených uživatelů tak velice rychle pochopilo, že klasickým tabákovým výrobkům už dávno odzvonilo a trendem současnosti se staly alternativní elektronické zařízení.

Z hrdiny nepřítelem…

Čím to, že jakoby mávnutím kouzelné hůlky nastal obrat téměř o 360 stupňů? Pomineme-li kulturní vlastnosti, které dříve byly připisovány tabáku, po jistou dobu se k jeho užívání veřejně přikláněli dokonce i lékaři, kteří jej mnohdy dokonce doporučovali jako prospěšnou záležitost. Tím také došlo k jistému podpoření věrohodnosti. V uplynulých dvaceti letech však ve veřejném prostoru začaly rezonovat velmi odlišné názory ze strany odborníků. Na rozdíl od předchozího pozitivního vnímání se najednou tato dříve oslavovaná pochutina stala úhlavním nepřítelem, kterého odborníci bez váhání často označovali a stále označují za jednu z hlavních příčin velkého množství civilizačních chorob jako je infarkt, mrtvice a samozřejmě karcinogenní onemocnění. Tomuto tvrzení se nedá odporovat. Realita však není tak černobílá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zkroucená realita

Důvodem, proč tyto výrobky nepůsobí příliš pozitivně na naše zdraví, je především proces hoření. Právě během něj totiž dochází k uvolňování požadovaného nikotinu. Kromě nikotinu se však do těla vstřebávají i další nežádoucí a vysoce toxické látky, jako je například:

  1. dehet

  2. oxid uhelnatý

Jejich přítomnost má na svědomí většinu nežádoucích efektů, které máme běžné spojené s užíváním klasických výrobků jako je:

  • žloutnutí zubů a nehtů

  • zápach oblečení

  • zadýmené místnosti

Současným zařízením se však velmi elegantně podařilo vypořádat s těmito poněkud nešťastnými okolnostmi. U většiny současných elektronických zařízení došlo k odstranění a nahrazení procesu hoření, čímž se daří předcházet vzniku klasického dýmu. V současnosti se velké popularitě těší například Pulze, zařízení na zahřívaný tabák. Při užívání Pulze dochází k pouhému zahřátí náplně na požadovanou teplotu bez toho, aniž by bylo třeba ji zapalovat. Na jedno nabití vám vystačí až pro dvacet použití. Na konci dne jej stačí na chvíli zapojit do zásuvky a s chutí jej můžete užívat opět další den. Jedná se tak o velmi snadné a nenáročné řešení pro každý den.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 05. 07. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková