Pánské běžecké boty – podle čeho je vlastně vybrat?

Fitness centra i posilovny jsou zavřené, kolektivní sporty se hrát také nemohou. Spousta lidí tedy začala běhat. Zjišťují, že na tomto krásném sportu vlastně není nic až tak strašného. Není třeba hned běhat maratony a trhat časové rekordy, běh si máte hlavně užít. Bez dobré obuvi to každopádně nepůjde. Vyběhnout se dá prakticky v jakýchkoliv sportovních teniskách. Ne v těch s plochou podrážkou, to by vás pak bolely nohy. Pravděpodobně ale můžete využít boty, které jste doposud nosili například do posilovny nebo fittness centra. Až se tato zařízení zase otevřou, boty si umyjete. Pokud se chystáte koupit si boty přímo na běhání, máme pro vás pár dobrých rad.

Velikost berte raději o trošku větší

U bot na běhání je obzvlášť důležité, aby byly pohodlné. Nesmí být příliš úzké, a hlavně ne krátké. Obecně se doporučuje na běh pořídit boty o půl čísla nebo o číslo větší. Proč? Důvodů je rovnou několik:
  1. Když běžíte z kopce, v botách přesné velikosti byste mohli palci narážet na přední stěnu boty. Z toho jsou pak nehezké nehty, kolikrát může prst i krvácet.
  2. Nejste-li profi běžec, zřejmě nebudete kupovat zvláštní běžecké boty na zimu. Pokud si pořídíte boty o číslo větší, v zimě do nich snadno dáte tlustší ponožku a jede se dál.
  3. Při dlouhodobé aktivitě se vám prokrví noha a mírně se zvětší.
Větší je tedy lepší, ale zase to nepřežeňte. Noha musí v botě pevně držet, nikoliv „kloktat“.

Co si u bot na běhání pohlídat?

Při výběru bot se nedívejte pouze na design, i když i ten je pochopitelně důležitý. Krásné boty vás totiž budou více motivovat chodit běhat, a když si k nim pořídíte ještě pěkné běžecké kraťasy, tepláky, tričko apod., bude se vám vybíhat jedna báseň. Pěkné sportovní oblečení pro muže najdete například v e-shopu Bolf. Ale zpět k botám. Jestliže se chystáte běhat celoročně, doporučujeme vybrat takový model, který má omyvatelnou špičku. Boty s hadrovou špičkou nejsou příliš ideální, protože se ve špatném počasí velmi rychle promočí. Je dobré, když je bota prodyšná (tedy z textilního materiálu), ale špička ne. Tudy se voda do boty dostane nejdříve. Boty byste měli vybírat i s ohledem na terén, v němž se nejčastěji pohybujete. Mějte na paměti, že trailové běžecké boty jsou určené opravdu do terénu, tedy do lesů a na hory. Pokud si jdete zaběhat do městského parku, trailové boty nepotřebujete, ba naopak jsou spíše na škodu.

Čím dražší, tím lepší?

Pro začátečníka tohle určitě neplatí. Začátečník by v drahých modelech stejně neuměl pořádně běhat. Špičkové boty pro profesionální běžce sice mohou pomoci v odrazu, ovšem jen při správné technice běhu. Jako hobby běžec si určitě krásně zaběháte v botách do 1500 korun. Běh není finančně náročný sport, což je další důvod, proč ho zkusit, nemyslíte?

Publikováno: 03. 02. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková