Psí granule: jaká je jejich cesta?

Od krmení svých psů zbytky od stolu už jsme naštěstí odstoupili a záleží nám na tom, co naši chlupatí mazlíčci jedí a jak kvalitní to je. Než se ale granule dostanou do jejich misky, musí urazit dlouhou cestu.

Kvalita na prvním místě

Výrobců psích granulí je mnoho a zorientovat se v tak široké nabídce nebývá snadné. I proto se majitelé psů museli naučit číst pečlivě složení a zastoupení jednotlivých surovin. Každá značka má svou recepturu a pečlivě sestavené složení, liší se tak od sebe nejen cenou, ale i kvalitou. Na té se podepisují nejen vstupní suroviny, ale také technologie výroby i přeprava granulí k zabalení a expedici. A i když známe dokonale složení granulí, často si neuvědomujeme, jak složité technologie jsou za jejich výrobou. Během celého procesu výroby granulí až po jejich expedici musí výrobce dodržovat přísné normy, k čemuž pomáhají i různé stroje, potrubí a přepravníky. Mezi nejběžnější technologie zpracování patří pečení, extrudování a lisování granulí za studena a každá technologie má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Přesné dávkování

Surovin, ze kterých se psí granule skládají, je mnoho. Základem bývá maso, živočišné kultury, zelenina, doplněné o obiloviny a luštěniny a také různé bylinky, květiny či ovoce. Složení výrobci vymýšlí tak, aby psovi zajistili veškeré potřebné živiny, vitamíny i minerály a zároveň nezatěžovali trávení. Bylinky často napomáhají k lepšímu vstřebávání stopových prvků a dalších látek, které jsou pro organismus psa prospěšné. To vše se musí vejít do malé granule, k čemuž slouží přesné dávkování, za které zodpovídají stroje a potrubní systémy. Těmi probíhá přeprava jednotlivých surovin k dalšímu zpracování a míchání. U granulí je důležité, aby množství tuků, vlákniny a dalších jiných složek bylo vyvážené a psi dostali v jedné dávce vše potřebné pro zdraví i fungování těla. Kromě složení a způsobu výroby by nás mělo zajímat především to, zda je s granulemi pes spokojena a prospívá na nich. Stejně jako každému člověku sedí něco jiného, tak i psi mají různě citlivé zažívání a co jeden miluje a dělá mu dobře, to může druhému nevyhovovat.

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková