Zero waste v oblékání

Nepodílejte se na zahlcování světa odpadky, vyzkoušejte zero waste život a snažte se produktovat co nejméně věcí, které skončí na skládkách. Začněte například změnou svého šatníku a vybírejte si udržitelné materiály a kvalitní oblečení. Poradíme vám, jak začít.

Jak vybírat oblečení

Vybírejte oblečení z udržitelných materiálů, snažte se vyhýbat těm typům oblečení, které není možné recyklovat. Zvolte například přírodní materiál bavlny. V bavlněném spodním prádle se budete cítit komfortně a bavlněná trička se hodí na každodenní nošení, ale také na sport nebo například na spaní, spolu s pánskými bavlněnými trenýrkami. U oblečení zkuste přemýšlet, zda daný počet opravdu potřebujete a jestli musíte kupovat svršky ve všech svých oblíbených barvách. Zkuste si spočítat, kolik kousků reálně nosíte. Možná zjistíte, že vám například při výběru triček stačí černé, bílé a jedno barevné tričko s potiskem.

Úklid šatníku

Při úklidu šatníku se zaměřte i na zbavení se starého oblečení. Abyste neprodukovali tolik odpadu, můžete staré oblečení použít například na utírání prachu, případně ho používat na zahradu. Pokud máte ve svém šatníku oblečení, které už nenosíte, ať už je to z důvodu velikosti, vzhledu nebo třeba barvy, nebojte se ho darovat dál. Možná se zalíbí vaší sestře nebo kamarádce.

Zero waste na prvním místě

Víte, jaké kroky vás v životě povedou ke zmenšení ekologické stopy? Nekupujte si to, co nepotřebujete, snažte se opravit rozbité předměty anebo jim dejte nový život. Ze starých riflí ušijete například originální tašku na nákupy, z dlouhých košilových šatů dokážete vytvořit slušivou košili a například i stará obuv může sloužit jako dekorativní květináč na zahradě.

Kvalita oproti kvantitě

Nemusíte mít stovky svršků, vybírejte si raději kvalitní oblečení, oproti kvantitě. Nešetřete však na spodním prádle, ať už se jedná o dámské nebo pánské spodní prádlo. Investujte do kvalitního vybavení prádelníku a staré kousky odložte. Většinu oblečení, které nemá vady ani není seprané nebo špinavé, dáte do recyklačního kontejneru. U spodního prádla je otázka, zda je nenošené a jen vám nesedí velikost, v takovém případě se nebojte poslat ho dál.

Kolik oblečení nosíte

Udělejte si malý test. Sledujte své oblékání po dobu jednoho měsíce. Klidně si napište na papír, do diáře nebo deníku, co vše jste daný měsíc nosili. Kolik to bude kalhot, triček nebo mikin? Většinou se dopočítáte velmi nízkého čísla. Samozřejmě vám tento počet navýší dámské bavlněné kalhotky a u mužů bavlněné trenýrky, případně ponožky. Ve výsledku však zjistíte, že jste na sobě měli za měsíc například jen kolem 15 kousků oblečení. Opravdu tedy potřebujete plný šatník věcí, které na sebe vezmete jednou za rok?

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková