Praktické rady jak udržet prádlo déle jako nové

Kdy by nechtěl, aby jeho oblečení a prádlo dlouho vydrželo a vypadalo co nejdéle jako nové. Jedním ze způsobů, jak toho můžete dosáhnout, je zvolit při péči o něj ten správný postup. Přitom nejdůležitější úkol zde leží na bedrech pračky a sušičky.

Správné praní

Používejte správný prací program. Vybírejte vždy program praní podle druhu tkaniny a barvy prádla. Při praní se vyhněte nadměrnému používání aviváže, která může oslabovat vlákna, a to především u funkčního oblečení. Abyste mohli o prádlo pečovat jak nejlépe je to možné, musíte se starat také o pračku. Špatně fungující, poškozená nebo zanesená pračka nemůže prádlo nikdy dobře vyprat a navíc ho může dokonce poškodit. Krom pravidelného čištění a odvápňování se můžete spolehnout také na pračkový filtr. S jeho pomocí můžete snadno bojovat proti tvrdé vodě a vodnímu kameni, který ničí nejen pračku, ale poškozuje také prádlo. Při praní v tvrdé vodě je totiž potřeba většího množství pracího prášku a aviváže. To znamená, že prádlo se rychleji opotřebovává, barvy blednou a tkaniny rychleji ztrácení pevnost. Při praní dbejte na výběr pracího prostředku, který je vhodný pro daný typ tkaniny. Oblečení vždy perte naruby, čímž ochráníte barvy i potisky a nezapomeňte oddělit barevné prádlo od bílého.

Pozor na sušičku

Sušičky jsou stále rozšířenější a v mnoha domácnostech už si bez nich praní ani nedovedeme představit. A ačkoliv jsou to šikovní pomocníci, při nesprávném používání můžou prádlo naopak poškozovat. Před praním si dobře přečtěte pokyny k údržbě jednotlivých kousků prádla. Pro některé jemné tkaniny a sportovní oblečení není sušení v sušičce vhodné. Stejně jako u praček jsou filtry do sušičky jejich nezbytnou součástí. Tyto filtry zachytávají vlákna z oděvů, které se během sušení uvolňují. Tím zabraňují ucpání větracího systému a zajišťují rovnoměrné sušení. Pravidelné čištění a výměna filtrů do sušičky nejenže prodlužuje její životnost, ale také zajišťuje, že oblečení se nebude poškozovat přehřátím nebo nadměrným třením. Pokud možno sušte prádlo na vzduchu, aby se zachovala jeho struktura a barvy. Při používání sušičky vždy vyčistěte filtry do sušičky.

Péče o prádlo je více než jen použití správného pracího programu. Je to také o udržení vašich spotřebičů v dobrém stavu. S využitím pračkového filtru můžete ušetřit, ale také ochránit své spotřebiče i prádlo. 

Publikováno: 04. 01. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Kateřina Navrátilová