Na špinavé koberce je žalostný pohled. Jak je efektivně vyčistit?

Žádný podlahová krytina není bezúdržbová, ačkoliv se to v případě některých druhů jeví. Dobrým příkladem jsou koberce. Na těch tmavších není často špína vidět, ale přesto byste neměli podcenit význam pravidelného čištění. A pokud máte doma koberce světlejší, pak se údržbě nevyhnete, ani kdybyste chtěli, neboť pohled na skvrny a další nečistoty není zrovna příjemný. Budete-li se držet následujících doporučení, jistě se vám podaří špínu odstranit mnohem rychleji a bez námahy.

Pomalé vysoušení

Jak čistit koberec, aby se skvrna nerozšířila? Spousta lidí se snaží zbavit skvrn tak, že je velmi intenzivně tře, ale mnohem lepší je postupné poklepávání. Vyvinete-li menší sílu, skvrna se vsákne.

Na zažranou špínu je nejlepší soda

Některým skvrnám se z koberce nechce. Ale když to na ně zkusíte látkou namočenou do sody, pravděpodobně uspějete. Případně smíchejte ocet s vodou, naneste na povrch sprejem a počkejte, až vsákne. Na skvrnu přitlačte houbu, díky které se špína dostane pryč z vláken. Opakujte tak dlouho, dokud nebude povrch koberce čistý.

Funguje prý i pěna na holení

Každý má na čištění koberců vlastní názor. Někdo dokonce používá pěnu na holení. Stačí ji aplikovat přímo na skvrnu, vyčkat cca půl hodiny a následně vysušit kouskem bílé látky.

Jak odstranit žvýkačku?

Žvýkačka v koberci, to je hotová noční můra. Ale ani v jejím případě nemusíte zoufat. Skočte si do mrazáku pro pár kostek letu, žvýkačku „naledujte“ a až ztuhne, ji nadzvedněte pomocí lžičky a odstřihněte. Samozřejmě jen kousek, jinak to bude poznat.

S mastnotou si poradí...

A co mastné skvrny – dají se vůbec odstranit? Budete se divit, ale velmi efektivní je klasický JAR. Rozmíchejte pár kapek v hrnku vody a po mastnotě nezbude vůbec nic. Nezafungují-li výše uvedené rady, nezbude vám, než povolat profesionály. Strojové čištění koberce je stoprocentně účinné a ušetří vám spoustu času.

Publikováno: 04. 04. 2018 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: čištění koberců tipy | jak čistit koberec