Pořizujeme nová okna: Které provedení zvolit a proč?

Stavíte dům nebo rekonstruujete stávajícího bydlení? Pak určitě řešíte, jaká si pořídíte okna. Na výběr máte z několika možností. Zjistěte o nich víc. V článku vám přidáme dáme tip na firmu, u které si je můžete objednat.

Plastová okna

Plastová okna jsou nejrozšířenější v panelových domech. Jsou levná, nenáročná na údržbu a také odolná. Slušná je i jejich tepelná a zvuková izolace. Z estetického hlediska však nemusí vždy vyhovovat. Do rodinných domů, na jejichž exteriéru dominuje dřevo, je proto lepší zvolit okna s dřevěným rámem.

Dřevěná okna

Na výrobu rámu dřevěných oken se nejčastěji používá smrk, dub nebo tropická dřevina meranti. Rámy ze dřeva lahodí oku, praktičnost těchto oken ovšem pokulhává. Dřevo je náchylnější než plast, snáze podlehne nepřízni počasí, a proto se rámy musí pravidelně ošetřovat speciálním nátěrem.

Hliníková okna

Hliníková okna dávají uživatelům opravdový komfort. Údržba je jednoduchá, izolační funkce výborná a díky mnoha možnostem provedení se také snadno přizpůsobuje celkovému designu interiéru i exteriéru. Problém je ovšem v jejich vyšší pořizovací ceně. Odradit vás by vás mohl fakt, že se hliník hodí spíše k moderně vyhlížejícímu bydlení.

Špaletová, zdvojená nebo jednoduchá okna s dvojsklem

Pokud rekonstruujete starší dům, který měl špaletová okna, je žádoucí se tohoto typu držet. Špaletová okna mají vnitřní a vnější křídla, mezi kterými je cca 12 cm mezera. Tím dříve lidé zmírňovali únik tepla skrz okna. Zdvojená okna mají vnější a vnitřní křídla sešroubována, v dnešní době se už ale téměř nepoužívají. Moderní variantou jsou pak jednoduchá okna s dvojsklem.

Tip pro vás: Okna Jis

Česká firma Okna Jis funguje již 25 let. Na kontě má spoustu hotových projektů a spokojených zákazníků. Dodává a montuje všechny uvedené typy oken i dveří, které vyrábí ze špičkových německých komponentů. V portfoliu najdete i pergoly a garážová vrata. Firma si zakládá na férovém jednání se zákazníkem a individuálním přístupu. Nabídku najdete na jis.cz.

Publikováno: 26. 09. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková