Máte špatné vztahy se sousedy? Přinášíme vám rady, jak vyřešit nepříjemné spory

Nejen rodinu, ale ani sousedy si člověk nevybírá a ne vždy nastane situace, že budete žít vedle sebe v míru a nastanou sousedské spory. Jak je řešit s klidnou hlavou? Rady vám přináší zkušený právník z AK Olomouc.

Problémy se sousedy

Se sousedy to nebývá vždy jednoduché. Nejen, že někteří z nich nerespektují noční klid, který je platný v čase 22:00–6:00, najdou se bohužel i takoví, kteří dělají nadměrný hluk ve kteroukoliv denní dobu, pravidelně spalují na zahradě odpad a hustý kouř se vám line přímo k bazénu či vám jinak ztěžují život.

Na tyto problémy naštěstí pamatuje občanský zákoník. Sousedské vztahy upravuje NOZ v paragrafu 1012. Ustanovení zakazuje provádět činy, jejichž cílem je závažně rušit práva jiných osob a vykonávat činy, jejichž účelem je poškodit další osoby. Rovněž zakazuje narušovat práva druhých lidí nad míru přiměřenou místním poměrům.

Jestliže se stane, že vaše zvíře zaběhne na pozemek vašeho souseda či vám na něj spadnou věci nebo je tam odfoukne vítr, je sousedovo povinností vám umožnit odchyt zvířete nebo vám věci vydat. Sami ale na jeho pozemek vstoupit nesmíte.

Jak se zachovat v případě přetrvávajících sousedských sporů?

Sousedské spory řeší do určité míry místní obecní úřady. Na velkou část těchto problémů jsou však krátké a zpravidla při nich rozhoduje soud. Velká část zakázaných a omezených činností je záležitostí místních vyhlášek jednotlivých obcí.

Prvním krokem je zajistit důkazy. Zdokumentujte situaci prostřednictvím fotografií, videí či audionahrávek a obraťte se na místní úřad nebo případně na policii. Myslete ale na to, že byste rozhodně neměli přebírat situaci hrdinně do svých rukou. Jestliže jste na úřadě ani u policie neuspěli, nezbývá, než se obrátit na právníka.

Publikováno: 26. 04. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Aneta Malinová