Čajové adventní kalendáře jsou oblíbené

Adventní čas by měl být časem klidu, rozjímání a chvilek s rodinou, ne vždy se ale podaří prožít ho podle svých představ. I v kolotoči práce, domácnosti a shánění dárků bychom si ale měli najít čas na sebe, třeba při šálku čaje.

I pro dospělé

Už jako děti jsme se na advent těšili, aniž bychom si plně uvědomovali, co vlastně znamená. Důležité byly adventní kalendáře, ve kterých nás každý den čekalo něco dobrého a dávaly nám jasný přehled o tom, kdy přijde Ježíšek. Jako dospělí jsme si často tuto tradici ponechali, jen už nás nelákají barevná okénka se sladkostmi, ale dáváme přednost jiným variantám. Velmi oblíbené jsou čajové adventní kalendáře, které v sobě ukrývají různé druhy a příchuti čajů. A i jako dospělí máme rádi překvapení a otevírání okénka daného dne s sebou nese napětí, jaká chuť na nás čeká dnes. Čaj nám navíc umožňuje onu potřebnou chvíli k zastavení a odpočinku, alespoň na pár minut. Kvalitnímu čaji musíme věnovat čas při jeho přípravě i popíjení, abychom si ho vychutnali, a alespoň na chvíli přerušit rychlé životní tempo plné stresu. Navíc nás umí zahřát i zlepšit náladu a povzbudit do dalších náročných úkolů.

Neznámá historie

Označení čaj nesl původně pouze výluh z listů čajovníku, ale zažilo se i pro odvary z bylin, ovoce nebo květin. O přesném původu čaje toho moc nevíme, mluví se o něm spíše v legendách než aby byly k dispozici reálné zápisy v kronikách. Nejznámější legenda praví, že kolem roku 2800 před naším letopočtem žil čínský císař, kterému při meditaci spadly do horké vody listy čajovníku. Když pak výluh ochutnal, začal se tento nápoj připravovat cíleně. První písemná zmínka je až v roce 350 v čínském slovníku a do Evropy se čaj dostal až v 17. století. Avšak právě odvary z bylinek a listů či květů stromů se používaly k léčbě nemocí i zlepšení zdravotního stavu mnohem dříve. Každý si tak v mnoha druzích může najít ten svůj, který mu chutná. Pokud hledáte univerzální dárek, zvolte některou z vánočních dárkových kolekcí, které pohladí na duši nejen svým obsahem, ale i formou samotného balení.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková