Pěnové matrace: Vyznejte se v různých typech použité pěny

Pro kvalitní spánek je důležitých hned několik faktorů. Od prostředí, které nás při spánku obklopuje, až po to, jaký polštář jsme zvolili. Nemalý podíl na dobrém spánku má také kvalitní matrace. Ta zajistí nejen dostatečně dlouhý a hluboký spánek, ale také to, že se po ránu nebudeme probouzet celí rozlámaní. Existuje několik typů matrací, z nichž pro svou cenu a univerzálnost patří k nejoblíbenějším ty pěnové.

Pěnové matrace

Samotné označení „pěnové matrace“ nám sice může napovědět, že se jedná o matraci, která byla vyrobena z určitého druhu pěny, už nám ale příliš nenapoví o tom, jaké vlastnosti může mít. Pěnovou matraci můžete umístit na rošty i pevné podložky a nabízeny jsou v celé škále tvrdostí – od extra měkké až po extra tvrdé. Níže už jsou vypsány jednotlivé pěny a jejich vlastnosti.

PUR pěna

Polyuretanová (PUR) pěna se vyznačuje zejména tím, že je velmi elastická, díky čemuž se snadno přizpůsobí jakémukoli tělu – i tomu s vyšší hmotností. Můžete od ní očekávat také dlouhou životnost a odolnost, kdy nehrozí proležená místa.

Bio pěna

Tato pěna je vyrobena z přírodních olejů, uspokojí požadavky nejen těch, kteří se snaží žít v souladu s přírodou. Tyto ekologické matrace jsou velmi elastické a vyznačují se také antialergenními vlastnostmi (nezachycují mikroby, plísně ani houby). Nevýhodou může být jejich vyšší cena. Na druhou stranu ale mají výborné vlastnosti, co se podpory těla týká.

Studená (HR) pěna

Vzhledem k větším pórům je tato matrace mnohem prodyšnější než ostatní druhy pěny. Hodí se pro ty, které trápí horko při spaní nebo se nadměrně potí. Vzhledem k dobré prodyšnosti můžete tuto matraci umístit na pevnou desku i na rošt.

Paměťová (líná) pěna

Pokud trpíte na otlačeniny a bolesti zad, měli byste si koupit paměťovou pěnu. Ta se totiž dokáže dokonale přizpůsobit křivkám vašeho těla, takže je úplně jedno, jestli ležíte na boku, na zádech či na břiše. Je ideální pro dosažení kvalitního spánku. Cena paměťových matrací už dnes není o tolik vyšší než u ostatních typů pěnových matrací.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková