Oprava tachometru jako standardní úkon

Především u starších ročníků vozidel se může čas od času stát, že vypoví službu tachometr nebo otáčkoměr. Zdánlivě se nejedná o žádný velký problém. Opravu si v dnešní době spousta všeumělů zajišťuje sama nebo s pomocí známého, který „rozumí autům“. Existuje také skupina řidičů, kteří podobné problémy, které přímo neovlivňují chod vozu, zcela ignorují. Nejlepším krátkodobým i dlouhodobým řešením je však bezesporu návštěva specializovaného centra, které si s opravou nefunkční přístrojové desky hravě poradí.

Oprava tachometru je poměrně delikátním úkonem, který nelze zvládnout běhemněkolika minut. Vyžaduje nejen manuální zručnost, ale také poměrně složitou diagnostiku a případné přeprogramování paměti nebo procesoru v řídící jednotce.

Padající ručičky nebo nefunkční kontrolky se mohou především u svátečních řidičů zdát jako pouhá vada na kráse, je ovšem třeba si uvědomit rizikovost nefunkčního tachometru, otáčkoměru nebo některé z kontrolek na přístrojové desce. Nedodržování rychlosti je nejen důvodem k mastné pokutě, ale může ohrozit na životě nejen řidiče vozu s nefunkčním tachometrem, ale také ostatní účastníky provozu. Nefunkční otáčkoměr zase může způsobit, že dlouhodobě budete kvůli nízkým nebo vysokým otáčkám výrazně škodit motoru vašeho auta a snížíte tak jeho životnost. Také ostatní kontrolky jako ukazatel stavu oleje ad. jsou pro správné užívání vašeho vozu a vlastní bezpečnost natolik důležité, že byste jejich nefunkčnost rozhodně neměli podceňovat.

Správné nastavení tachometru a jeho funkčnost jsou opravdu natolik důležité, že by vás neměla odradit ani cena, která navíc není nikterak vysoká a třeba s výše zmíněnou výměnou motoru nebo převodovky se vůbec nedá srovnávat. Nebuďte apatičtí, nečekejte, že se problém s kontrolkami a ukazateli časem sám vyřeší a najděte si specialistu zabývajícího se opravami tachometrů nebo řídících jednotek a vybaveného potřebnou technologií a certifikacemi co nejdříve.

Publikováno: 02. 02. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková