Základová deska: Neviditelný základ pevného domu

Základová deska je zdánlivě nenápadný kus betonu skrytý pod zemí, ale ve skutečnosti je páteří celého domu. Je to prvek, který bez reptání nese tíhu celé stavby a zajišťuje její stabilitu po celá desetiletí. I když ji běžně nevidíme, bez ní by náš domov neexistoval. Pojďme se proto ponořit do světa základů a dozvědět se o této důležité komponentě více.

Základová deska je v podstatě plošný základ, který se obvykle používá u rodinných domů. Funguje jako pevná podložka, která rovnoměrně rozkládá váhu domu na celou plochu pod ním. To je důležité, protože zabraňuje nerovnoměrnému sedání a prasklinám v základech i ve zdivu.

Výstavba základové desky obvykle zahrnuje vykopání jámy, zhutnění podloží a osazení bednění. Poté se do bednění umístí výztuž, která se následně zalije betonem. Po vytvrdnutí betonu je základová deska hotová a připravená k další výstavbě. 

Tip: Pokud chcete přijít k hotovému, bude se vám zamlouvat tzv. základová deska na klíč.

Existuje několik typů základních desek, které se liší způsobem vyztužení a použitím betonu. Volba typu desky závisí na typu půdy, velikosti a váze domu a dalších faktorech.

Základová deska a její funkce

Nosnost: Hlavním úkolem základové desky je zajištění stability a nosnosti domu. Rovnoměrně rozkládá váhu domu na podloží a zabraňuje nerovnoměrnému sedání a prasklinám.

Hydroizolace: Základová deska také chrání dům před vlhkostí ze země. Hydroizolace se obvykle aplikuje na povrch desky a zabraňuje pronikání vody do domu.

Tepelná izolace: Základová deska může také sloužit jako tepelná izolace. Tepelná izolace se obvykle pokládá pod desku a zabraňuje únikům tepla z domu.

Základová deska je nenahraditelnou součástí každého domu. Je to odolná a pevná konstrukce, která zajišťuje stabilitu a trvanlivost našeho domova. I když ji nevidíme, můžeme si být jisti, že tiše pracuje pod povrchem a chrání nás před živly.

Kromě výše uvedených funkcí má základová deska ještě další výhody:

Vhodná pro různé typy půdy: Základové desky lze použít na různých typech půdy, včetně písčité, jílovité a skalnaté půdy.

Relativně rychlá a snadná výstavba: Výstavba základové desky je poměrně rychlá a snadná ve srovnání s jinými typy základů.

Možnost umístění rozvodů: Do základové desky lze integrovat rozvody vody, kanalizace a elektřiny.

Základová deska je důležitou investicí do vašeho domova. Pokud uvažujete o stavbě domu, nezapomeňte se obrátit na zkušeného profesionála, který vám pomůže vybrat a navrhnout tu správnou základovou desku pro vaše potřeby.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Kateřina Navrátilová