Objevte fascinující svět kávy bez kofeinu

Pro mnoho lidí je ranní šálek kávy nezbytnou součástí každodenního rituálu. Vůně a chuť tohoto nápoje mají schopnost probudit naši mysl a připravit nás na nový den. Ale co ti, kteří se snaží omezit svůj příjem kofeinu nebo si užít šálek kávy v pozdních odpoledních hodinách, aniž by to ovlivnilo jejich spánek? Naštěstí existuje řešení - preferujte kávu bez kofeinu.

Historie kávy bez kofeinu sahá do 20. století, kdy byly provedeny první pokusy na odstranění kofeinu z kávových zrn. V průběhu let se metody odstranění kofeinu postupně zlepšovaly a na trh se dostaly různé druhy kávy bez tohoto stimulujícího alkaloidu. Dnes je k dispozici široká škála variant, které nabízejí nejen chuťovou rozmanitost, ale také možnost užívat si oblíbený nápoj bez obav z nepříjemných vedlejších účinků kofeinu.

Jak se vyrábí káva bez kofeinu?

Existuje několik metod, jak odstranit kofein z kávových zrn. Jednou z nejběžnějších je tzv. "rozpouštěcí metoda", při které se kávová zrna namočí do vody nebo organických rozpouštědel, jež extrahují kofein. Dalším způsobem je "metoda vody s uhlíkem", kdy se kávová zrna namočí do vody s rozpuštěným uhlíkem - a ten se váže na kofein a odstraní ho. Existuje také metoda nazývaná "SWISS WATER®", což je značka pro proces odstranění kofeinu pomocí filtru a vody bez použití chemických rozpouštědel.

Jak káva bez kofeinu chutná?

Káva bez kofeinu se vyznačuje jemnou a vyváženou chutí, která může být plná tónů ořechů, čokolády nebo květinových nuancí. Díky tomu se stává oblíbenou volbou nejen pro ty, kteří se snaží omezit příjem kofeinu, ale i pro ty, kteří si chtějí vychutnat kávu jinak než obvykle. Výjimečná zrnková káva do kávovaru vás sice nenabudí, ale zase si budete moct dopřát mnohem více šálků. 

Proč je kávu bez kofeinu dobrou volbou?

Nabízí se hned několik důvodů, proč byste měli zvážit přechod na kávu bez kofeinu i vy. Pokud máte citlivější žaludek, může vás kofein obtěžovat a způsobovat nepříjemné trávicí potíže. Bezkofeinové kafe vám poskytne chuťový zážitek bez rizika podráždění žaludku.

V případě, že se snažíte snížit svůj příjem kofeinu (např. kvůli zlepšení spánku nebo snížení úzkosti), káva bez kofeinu je skvělou alternativou k té tradiční.

A konečně - bezkofeinová káva je něco ,co musí vyzkoušet každý, kdo prahne po smyslném dobrodružství nových chutí.


Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Kateřina Navrátilová