Nová střecha? Zvažte hliníkovou

Volá vaše stará střecha po renovaci? Nebo vybíráte střechu na novostavbu? Zvažte hliníkovou. Dobře vypadá a vydrží vám doslova na věky. Obzvláště pokud je v hledáčku vašeho zájmu střecha, jež vám nezatíží krovy. Hliník je totiž ve srovnání s jinými krytinami, jakými jsou například pálené nebo betonové střešní tašky, velmi lehký. To však není jediný důvod, proč tento kov přinejmenším vzít v potaz.

Střešní krytinu vybírejte pečlivě

Vybrat tu pravou střechu nemusí být zrovna snadným oříškem. V nabídce trhu se nejeden laik může ztrácet. V potaz musí vzít dvě hlediska: estetické, ale i čistě praktické. Z čistě estetického hlediska zřejmě budete chtít, aby vaše střecha na pohled dobře vypadala, aby zkrátka domu slušela. A to druhé prakticky předurčí, co a jak dlouho vaše nová střecha vydrží.

Pálené, nebo betonové tašky? Křehké a těžké

Není tomu tak dávno, kdy téměř jedinou možností byly, ať již pálené či betonové tašky. Ano, ty, které jsou dnes zřejmě pokryté mechem, který se na ně rád usazuje. A zbavit se ho nebývá snadné. Snadná svého času nebyla ani práce s nimi, jak vám potvrdí nejeden stavitel – pamětník. Pálené tašky jsou velmi křehké, což ztěžuje práci především při jejich řezání, bez kterého se pokládka mnohdy neobejde. Pevnější rozhodně jsou tašky betonové, ale za jakou cenu? Zkuste si je potěžkat. A navíc po několika letech mění svůj barevný odstín. Co se těchto faktorů týče, plechová střecha vítězí na plné čáře.

Lehká plechová krytina

V první řadě je lehká, což ocení především váš krov, který tak krytinou nezatížíte. To ale samozřejmě neznamená, že ji odnese první silnější vítr. Současné plechové krytiny naopak vynikají až extrémní odolností, která je daná jejich stálostí a minimální nasákavostí. Takové krytině neublíží extrémně vysoké teploty, mráz, vítr, ani kroupy. S lehkými střešními krytinami se navíc dobře manipuluje a snadno se převážejí. Rychlá je pak i jejich pokládka, což zase ocení vaše peněženka.

Plechová střecha? Jedině hliníková

I mezi plechovými krytinami ale musíte vybírat. Všechny plechové krytiny totiž nejsou stejné. Jedna mezi nimi ale vyniká – hliníková. Stejně jako ostatní plechové krytiny je hliníková střecha samozřejmě lehká. K tomu ale vyniká až extrémní odolností, o níž si takový pozinkovaný nebo ocelový plech může jen nechat zdát. Přičteme-li k tomu dlouhou životnost, která je mnohými výrobci udávána až na 100 let (během této doby si střecha uchovává svůj vzhled!) a minimální nároky na údržbu, tak v podstatě není o čem debatovat. Hliník se ukazuje jako jasnou volbou a materiálem číslo jedna současnosti.

Střecha od profesionálů

Největším profesionálem na trhu s aluminiovými střechami je jednoznačně společnost Prefa, jejíž střechy chrání nejenom české české budovy už od roku 1946! Na střechy tohoto data do toho dnešního nebylo nutno sáhnut a i dnes vypadají jako nové. A nejenom to. Společnost Prefa se maximálně snaží o záchranu jednoho z nejstarších řemesel – klempířiny. Budoucí klempíře podporuje během učňovských let, školí je a předává jim zákazníky. To je velmi pozitivní, neboť řemeslníků bohužel ubývá. Zato přibývá manažerů. Ti mi ale na střechu nepolezou. Já osobně klempíře sháněla celý rok. A bohužel ho nesehnala.

Publikováno: 31. 07. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková