Na lilie je ten pravý čas právě nyní. Zasaďte si voňavou krásku na svou zahradu

I když se zdá, že s podzimem začíná zahrada uléhat ke svému zimnímu spánku, pravda je někde zcela jinde. I nadcházející pochmurné období přeje všem zahrádkářům, kteří se mohou pustit o výsadby nových rostlin nebo zeleniny. Stačí vzít do rukou zahradní nářadí, vhodná semena květin nebo plodů a pustit se do díla. Například pro výsadbu takových krásných, voňavých a nadmíru elegantních lilií je nyní ten pravý čas.

Lilie jsou cibuloviny

Pokud se chcete z krásné zahrady těšit už zkraje jara, měli byste s výsadbou některých rostlin začít už nyní. Například cibuloviny se zpravidla sází na podzim, aby už v březnu nebo dubnu mohly ukázat své květy světu. A do této kategorie se řadí i krásná a půvabná lilie, která není na pěstování nijak náročná. Prakticky jí ke spokojenému životu stačí správná hloubka výsadby a načasování. Pokud dodržíte dvě kritéria, nádech luxusu na vaší zahradě bude zajištěn.

Zvolte správné cibuloviny

Klíčem k úspěšné výsadbě je především volba těch správných cibulovin. Nesmí se jednat o příliš poškozené alternativy, naopak by se mělo jednat o zdravé jedince. Při sázení nezapomínejte dávat špičky cibulí směrem nahoru, hloubku výsadby zvolte podle velikosti cibule (a také podle kvality půdy, do které cibulovinu sázíte). Obecně by tato hloubka měla odpočívat dvojnásobku až trojnásobku délky cibule. Hledejte takové místo, které bude v polostínu, případně na sluníčku. Jen pozor na taková stanoviště, která budu po celý den vystavena slunečním paprskům. Takový nápor by lilie nemusely vydržet. Stejně tak nevydrží ani extrémní zálivku, na kterou si dejte pozor hlavně v horkých letních dnech. Právě v těchto dnech mají pěstitelé tendenci dopřávat svým rostlinám více tekutin, než je skutečně zapotřebí, což následně vede k úhynu rostliny. Na co zejména v hlavním vegetačním období nezapomínejte je hojení. Hnojivo sypeme až k zemi a přistupujeme k tomuto kroku i po odkvětu.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková