Masivní nábytek z borovice a buku je prostě nadčasový!

Dřevo v interiéru? Tradice. Materiál je oblíbený již několik dekád a zdá se, že pořád bude. Potvrzují to i interiéroví designéři, tedy odborníci, kteří se stále nebojí používat tento přírodní prvek, který dokonale prohřeje jakýkoli prostor. Masivní nábytek se hodí do moderních i klasických domovů a všude vykouzlí nezaměnitelnou atmosféru. Zkusíte to s ním?

Proč masiv?

Přírodní dřevo potěší svým jedinečným charakterem. Má příjemnou strukturu i vůni. Masivní nábytek přináší tyto a ještě další výhody. Nábytek z masivního dřeva je neskutečně pevný, kvalitní a samozřejmě odolný. Vyznačuje se také dobrou životností, čehož si v dnešní době cení nejedna domácnost. Masivní dřevo je často tak zachovalé, že lze nábytek dědit po předchozí generaci.

Za zmínku však kromě výhod stojí také jeho vzhled a ekologická obnovitelnost. S návratem k přírodě mnoho z nás myslí zodpovědně i na životní prostředí – a právě dřevo je obnovitelným materiálem, což může být jedním z důvodů, proč sáhneme právě po poctivém dřevěném vybavení našeho domova.

Výběr dřeva na nábytek z masivu

Není dřevo jako dřevo. Pokud plánujete koupi masivního nábytku, je třeba vybrat konkrétní typ materiálu. Základními možnostmi je měkké a tvrdé dřevo. Rozdíl je především v investici a kvalitě. Cena za měkké dřevo je nižší, stejně tak snížená je ovšem jeho odolnost. Pokud to rodinný rozpočet dovolí, doporučujeme kvalitní tvrdé dřevo (např. buk), které vám poslouží po celá léta.

A mezi jakými dřevy nejčastěji vybíráme? Z měkkého dřeva náš trh nabízí borový nábytek. Světlý povrch je příjemný na pohled a nabízí pestrou škálu moření a nátěru. Je cenově dostupný a potěší svým vzhledem. Odolává vlhkosti a jeho barva časem nevybledne. Co se týče tvrdého dřeva, pak můžete vybírat například mezi dubem a bukem. Oba stromy poskytují dobré dřevo, které odolává mechanickému poškození. Vybírat lze iz exotických dřevin, ovšem zde investice do nábytku stoupá.

TIP: Zjistěte více zajímavostí o dřevě na magazínu dřevko.

Péče o dřevo

Aby byl dřevěný nábytek v dobrém stavu po celá léta, vyžaduje péči. Pozor je třeba dát na přílišnou vlhkost, blízkost topení i sluneční paprsky. Pravidelné utírání prachu je naprostým základem. Pokud chcete nábytek jednou za čas obnovit, můžete jednou za pár let nábytek přebrousit a znovu natřít nebo nalakovat. Právě dřevo je totiž oblíbené pro jeho estetickou obnovitelnost.

Ať už se vám líbí tradiční selský styl, srubový nábytek nebo moderní masivní modulární sety, máte z čeho vybírat. Dřevo je příjemné a nadčasové v každé své podobě, nelze s ním udělat chybu. Kombinujte jeden styl, abyste svůj domov neprošvihli několika různými koncepty. S čím dřevo kombinovat? Kovové prvky, beton, sklo i kámen – to vše dřevu sluší. A dřevo sluší vašemu interiéru.

Publikováno: 31. 03. 2023 / Aktualizováno: 01. 04. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková