Je pro vás investování do akcií příliš rizikové? Poradíme vám bezpečnější způsob

Pokud máte k dispozici volné finanční prostředky, které chcete solidně zúročit, k čemuž vám rozhodně nepomohou spořicí účty, nabízí se celá řada dalších řešení. Investice do akcií, které jsou ale velmi rizikové a výsledek je nejistý. Investice do nemovitostí, které sice přinášejí dlouhodobý zisk, ale sehnat kvalitní projekt za rozumné peníze a obsadit jej spolehlivými nájemci, je mnohdy velmi složité. A navíc si nemovitosti žádají neustálé investice ve formě různých oprav. Kam tedy investovat efektivně, s minimem rizik a dobrým výnosem?

Investujte do dluhopisů

Dluhopisy jsou v poslední době velmi vyhledávaným způsobem investice. Nemáme teď na mysli ty státní, které garantují výnos kolem pouhých tří procent, ale korporátní dluhopisy. Ty sice mohou být z dlouhodobého hlediska překonány ziskem, který by přinesly akcie, nicméně jsou mnohem bezpečnější a mají dobrý rating. Navíc mají dluhopisy oproti akciím velkou výhodu v tom, že přesně víte, kdy a jakou částku dostanete zpět. Při splacení dluhopisu je vám vrácena plná nominální hodnota obohacená o úrok, takže se nemusíte obávat jakýchkoliv ztrát, jako je tomu v případě akcií.

Proč korporátní dluhopisy?

Jak jsme již zmínili výše, korporátní dluhopisy jsou v porovnání s těmi státními značně výnosnější, a to v řádu několika procent. Zatímco státní dluhopisy garantují zpravidla zisk kolem 3 %, u korporátních dluhopisů, které vydávají jednotlivé společnosti, můžete očekávat výnos od pěti procent výš. Například společnost Uniprospe.eu aktuálně garantuje výnos 9,5 procenta se splatností již na konci roku 2022. Aby však byla investice do korporátních dluhopisů úspěšná a vy jste o své peníze nepřišli, je třeba si důkladně pozjišťovat veškeré informace o dané firmě, jejích vlastnících, účetních závěrkách, hodnocení zákazníků či klientů a také se soustředit na to, zda je obor, ve kterém emitent podniká, udržitelný i do budoucna. Již zmíněná investice s Uniprospe.eu s sebou nese z tohoto hlediska minimum rizik, jelikož se firma zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je aktuálně velmi žádaný obor. Investice do korporátních dluhopisů je tedy skvělým řešením, jak zhodnotit své prostředky, aniž byste museli riskovat jako u akcií, i přesto je však na místě určitá dávka opatrnosti.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková