Modal: moderní materiál nejen pro prádlo

Pokud bychom hledali materiál na výrobu oblečení, jako první nás nejspíše napadne bavlna. Mnoho generací na ni nedá dopustit a stále patří mezi nejoblíbenější materiály. Lze ji však kombinovat i s dalšími přírodními materiály.

Kombinace s bavlnou

Od svého oblečení chceme především, aby dobře sedělo, dobře se nosilo a bylo na dotek příjemné. Doba tesilových kalhot a silonových košil už je naštěstí za námi, dnešní materiály už jsou na nošení pohodlné. Pro spodní prádlo je na dotek příjemný materiál jedním z nejdůležitějších kritérií, aby nás při nošení nikde neškrábalo a nedráždilo kůži. O kvalitním spodním prádle téměř nevíme, nijak nás neomezuje v pohybu, ať už jsme doma u televize, v kanceláři uprostřed jednání nebo na sportovním tréninku. Bez ohledu na to, zda jde o dámské kalhotky nebo pánské boxerky, pohodlí je základ. Právě bavlna umí všechny tyto požadavky splnit, je příjemná na dotek, dobře saje pot a snesou ji i alergici a lidé s velmi citlivou kůží. V kombinaci s modalem, přírodním materiálem vyvinutým teprve v sedmdesátých letech minulého století, tvoří skvělou kombinaci.

Jemný i pevný

Modalová viskózová vlákna se vyrábí z celulózy obsažené v buněčných stěnách rostlin, především v buku a smrku. Po chemické modifikaci je získané vlákno dvakrát pevnější než bavlna a pojme při stejné gramáži až o polovinu více vlhkosti. Na dotek je modal velmi jemný a hladký, je tak v kombinaci s bavlnou skvělým materiálem pro výrobu dámského i pánského spodního prádla. Nejčastěji se setkáme s kombinací bavlny, modalu a elastanu. Modalové prádlo se dobře udržuje, zachovává barvu, nežmolkuje, drží tvar i po mnoha vypráních a je velmi příjemný na dotek. Kromě spodního prádla se využívá i pro výrobu povlečení a prostěradel, ručníků a županů. Modal se skvěle hodí ke směsování se syntetickými vlákny. Kombinacemi s dalšími vlákny vznikají zajímavé materiály s vynikajícími vlastnostmi, jsou odolnější, pevnější a stálobarevnější.

Publikováno: 23. 10. 2020

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková