Jakou podlahu pro podlahové vytápění?

Díky podlahovému vytápění lze v místnosti nastolit velmi dobrou tepelnou pohodu. Ale aby tomu tak bylo, musí se systém zkombinovat s vhodně zvolenou podlahovou krytinou - ne každý materiál totiž přináší kýžený efekt. Mezi základní požadavky patří vysoká tepelná vodivost a tepelná setrvačnost.

Jako ideální volba – z hlediska tepelné vodivosti - se jeví keramická dlažba, ale protože vám nemusí padnout do oka kvůli jiným vlastnostem, je na místě zvážit i další materiály. Především pak marmoleum a lepenou vinylovou podlahu. Obě krytiny jsou vysoce estetické a zároveň funkční.

​Jaké vlastnosti má marmoleum?

Marmoleum sice není známé jako ostatní podlahové krytiny, ale v posledních letech se zájem o něj zvyšuje. V podstatě jde o linoleum vyráběné z přírodních surovin, jako jsou lněný olej, drcený vápenec, dřevěný prášek a další ekologicky šetrné látky.

Kombinace uvedených materiálů se chlubí skvělou tepelnou vodivostí a setrvačností, a navíc vytváří esteticky atraktivní povrch – jako stvořený pro moderní interiér. Mezi další výhodné vlastnosti patří rychlá adaptace na teplotní změny, odolnost vůči teplotním výkyvům a celková odolnost proti mechanickému poškození. Pokládka podlah z marmolea je navíc poměrně rychlá a nenáročná.

​Proč je oblíbená lepená vinylová podlaha?

Lepené vinylové podlahy nepatří k nejprodávanějším podlahovým krytinám náhodou. Popularitu si vydobyly díky své odolnosti, jednoduché údržbě a modernímu vzhledu. Navíc jsou cenově dostupné, což ocení každý, koho limituje rozpočet.

Instalatéři z EKOMPLEXU připomínají, že je při výběru lepené vinylové podlahy důležité nepodcenit kvalitu použitého lepidla. Vhodně zvolené lepidlo zajistí pevné spojení mezi podlahou a podkladem, což je pro optimální přenos tepla nezbytné.

Ale ať už vaše volba nakonec padne na ten či onen materiál, pamatujte na bezpečnost a nainstalujte termostat. Pohlídá, aby teplota nášlapné vrstvy nepřesáhla 27°C.

Publikováno: 19. 02. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Natálie Ševčíková