Cestování autem po Evropě - jak na to, na co nezapomenout

Cestování autem po Evropě umožňuje každému být svým vlastním pánem. Člověk není omezen jízdními řády a může tak zastavit, kde se mu zlíbí. Autem po Evropě se vydává stále více lidí a v klidu tak objevují krásy evropských zemí. Na co si dát při cestování autem po Evropě pozor? Na co nezapomenout? Cestování autem přináší mnoho výhod, tou nejvýraznější je možnost podívat se tam, kam veřejné dopravní prostředky nejezdí, nebo kam se nelze dostat letecky. Auto je tak skvělou příležitostí prohlédnout si všechna zákoutí zvolené destinace mnohem detailněji.

Pojištění do zahraničí

Při každé cestě do ciziny je nezbytné se řádně pojistit. Člověk nikdy neví, co se může za hranicemi přihodit a platba léčebných výloh z vlastní kapsy dovolenou pěkně prodraží. Dnes je navíc možné sjednat si pojištění online na srovnávačích pojištění. Na jaké pojištění nezapomenout?
  1. Cestovní pojištění
Cestovní pojištění je potřeba zařídit pro celou rodinu. Obvykle zahrnuje léčebné výlohy, úrazové pojištění či pojištění majetku a odpovědnosti. Pojištění do zahraničí je pro výjezdy mimo Českou republiku zcela nezbytné. Díky online srovnávači cestovního pojištění lze navíc sjednat velmi levně a za pár minut. Pojištění do zahraničí nabízejí všechny české pojišťovny. Online lze také sjednat cestovní pojištění ministerstva vnitra. Vybírat lze krátkodobé i dlouhodobé pojištění šité na míru každé cestě.
  1. Pojištění auta
Při cestování autem po Evropě je potřeba mít zařízené autopojištění. Povinné ručení, jak již název napovídá, musí mít sjednaný každý řidič. Součástí tohoto pojištění je tzv. zelená karta. Tento doklad je při cestování autem po Evropě nezbytností. Další pojištění auta jsou dobrovolná, ale rozhodně se vyplatí. Především se doporučuje mít sjednané havarijní pojištění, které kryje také škody na autě, jehož řidič nehodu způsobil.

Cestování autem po Evropě - výbava

Před jakoukoliv cestou do zahraničí je vždy potřeba zkontrolovat technický stav vozu. Ideální je nechat si vůz profesionálně prohlédnout a odstranit závady, které by na cestě mohly vést ke komplikacím. Nutná je i speciální výbava, která je v některých zemích dokonce povinná. Téměř ve všech zemích EU je povinné s sebou mít:
  • reflexní vestu
  • výstražný trojúhelník
  • autolékárničku
Některé země vyžadují například také hasící přístroj (Polsko, Pobaltí) nebo náhradní žárovky (Česká republika, Bulharsko). Země se v povinné výbavě liší, proto se vyplatí před odjezdem zjistit, jaká jsou pravidla v zemi, kam se člověk chystá. Kromě osobních dokumentů je samozřejmostí i technický průkaz. Řidičský průkaz vydaný v České republice platí i všude jinde v EU, v rámci evropské dohody i v zemích, které členy EU nejsou - tedy v Norsku, Lichtenštejnsku nebo na Islandu. Většina zemí také povoluje řízení auta od 18 let, někde je však nastavena horní hranice, například 65-75 let.

Cestování po Evropě a koronavirus

Dříve bylo cestování autem po Evropě neomezené a člověk se mohl vydat, kam se mu zachtělo. S příchodem pandemie však přejezd přes hranice již není tak snadný. To, zda se do země může či ne, je dáno její epidemiologickou situací. Ministerstvo zahraničí pravidelně aktualizuje mapu cestovatele, která přehledně zobrazuje, kam Češi mohou a kam je jejich vstup omezen. Některé země povolují vstup s negativním testem, jinde je zase povinná karanténa.

Řízení zapůjčeného vozidla

Cestovatelé také rádi využívají možnosti výpůjčky auta v cizině. Jednotná věková hranice pro půjčení auta není v Evropě stanovena. Většinou se jedná o 20 - 23 let. Pravidla se v různých zemích liší, proto je opět potřeba zjistit, jak to chodí v konkrétní destinaci. Vozidlo lze rezervovat předem online. Většinou platí, že čím dříve se auto zamluví, tím méně se platí. O ceně vozidla rozhoduje také cílová destinace. Při objednávání auta je vždy nutné si přečíst smluvní podmínky a zařídit pojištění. To se řeší buď externě u třetí strany, nebo skrze auto půjčovnu. Ať už člověk vyrazí vlastním vozem, nebo si auto půjčí, odveze si ze svých cest po Evropě nezapomenutelné zážitky. Pokud se před cestou kvalitně informuje o dané destinaci a nenechá nic náhodě, může navíc brázdit Evropou úplně bez obav.

Publikováno: 14. 01. 2021

Kategorie: Cestování

Autor: Barbora Jiroušková