Jaké jsou nejčastější úrazy na lyžích a jak jim předcházet?
Nějaký druh lyžování se skoro vždycky najde ve výčtu „nejnebezpečnějších sportů na světě“. Zlomeniny, přetrhané vazy a poranění hlavy jsou jen jedny z mnoha zranění, které můžete na svahu utržit. Ostražitost, kvalitní vybavení a dobrá informovanost vám pomohou těmto nepříjemnostem předejít.
Jak nebezpečné je lyžování?
Podle ERV Evropské pojišťovny patří lyžování a snowboarding k nejrizikovějším sportům:
„Každá třetí škoda z úrazového pojištění vznikne při zimních sportech. Těmi nejnebezpečnějšími jsou lyžování, ze kterého je celá jedna třetina úrazů vážná (...).“
Podle výroční zprávy Horské služby provedla v roce 2019 celkem 10 084 zásahů, z toho 6 067 bylo právě kvůli lyžařům a snowboardistům. Zde jsou přesná čísla:
· sjezdové lyžování – 4 266
· běžecké lyžování – 437
· snowboarding – 1 364
Podle ERV se až 40 % všech zranění stává v oblasti kolene (vykloubení, přetrhané vazy atd.). Velmi časté jsou také zlomeniny rukou i nohou a také vykloubení ramene.
Mezi závažnější zranění patří úrazy hlavy (5 % všech lyžařských zranění) a poranění páteře.
Jak předcházet úrazům na lyžích?
1. Zranění jsou často způsobena pády, ale taky kolizemi s ostatními lyžaři, proto mějte za všech okolností přehled o svém okolí.
2. Pořiďte si ochranné lyžařské vybavení. Poranění hlavy a páteře jsou ze všech nejzávažnější, proto investujte do luxusní lyžařské helmy a chrániče páteře na lyže.
3. Ujistěte se, že je vaše lyžařské vybavení v nejlepší kondici – dobře seřízené sjezdové lyže atd.
4. Podle AAOS (Americká Akademie Ortopedických Chirurgů) je pro prevenci úrazů na svahu také důležité pořádné protažení svalů.
Úrazům nejde vždy zabránit, zejména pokud je na vině chování jiného lyžaře. Kvalitní lyžařská výbava a odpovědné chování z vaší strany však nebezpečí výrazně sníží. Zároveň byste také neměli přeceňovat vlastní síly a vědět, kdy je načase ze svahu odejít.
Publikováno: 22. 06. 2021
Kategorie: Zajímavosti