5 mýtů o plastových oknech, kterým nevěřte

Ve společnosti koluje celá řada mýtů o plastových oknech ještě z dob, kdy se v Česku objevila poprvé. Technologie jdou však rychle vpřed a dnes jsou tyto mýty dávno vyvrácené. Přečtěte si, čemu lidé nejčastěji věřili.

1. mýtus: Kvůli těsnění plastových oken vznikají plísně

Plastová okna mají především dobře izolovat a zabránit úniku tepla z místnosti, proto jsou téměř neprodyšná. Za vznik plísní může málo větraná místnost. Větrejte několikrát denně a plísně se vám vyhnou. Plísně vznikají také na špatně namontovaných oknech, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti.

2. mýtus: Plastová okna nevyžadují údržbu

Instalací platových oken vaše starosti nekončí. Jednou za čas okna důkladně umyjte. Kromě čištění samotných okenních tabulek nezapomeňte na odtokové žlábky, ve kterých se při silném zanesení usazuje plíseň. Alespoň jednou ročně nechte plastová okna seřídit odborníkem, aby správně těsnila.

3. mýtus: Okna s více komorami lépe izolují

Tento mýtus spadá do minulosti, kdy se izolační vlastnosti posuzovaly podle počtu okenních komor. V současnosti se přihlíží k hodnotě součinitele prostupu tepla okenním rámem. Tento technický termín se značí zkratkou Uf. Čím je tato hodnota menší, tím má okno lepší termoizolační vlastnosti.

4. mýtus: Plastová okna žloutnou a praskají

Záleží na materiálu. Kvalitní plastová okna nežloutnou a nepraskají. Při výběru si prověřte firmu a zajímejte se o materiál. Laciná okna vás totiž ve výsledku přijdou draho a budete s nimi mít více starostí. Výrobu plastových oken požadujte od renomované značky a vyžadujete technickou dokumentaci, které obsahuje informace o použitých materiálech.

5. mýtus: Okna z recyklovaného materiálu jsou nekvalitní

Plastová okna se dnes vyrábí také ekologickou formou, která tolik nezatěžuje životní prostředí. Profil takových oken tvoří regenerát – recyklovaný materiál nevyužitý při výrobě. Tento způsob výroby rozhodně neubírá na kvalitě, protože okna prochází pečlivou kontrolou. Pokud okno neodpovídá normám, nemůže do prodeje.

Publikováno: 03. 10. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková