Kontaktní dermatitida se může objevit na obličeji i na rukou

Trápí vás ekzém v obličeji nebo na rukou? Příčin může být mnoho, nejpravděpodobněji však vaši pokožku trápí alergen, proti kterému se snaží tělo bojovat, anebo jste přišli do kontaktu s látkou, která vaši pokožku krátkodobě podráždila. Odborně toto podráždění označujeme kontaktní dermatitidou a dělíme ji na alergickou a iritační. Jaký je mezi nimi rozdíl, lze jim předcházet a jak je léčit?

Iritační kontaktní dermatitida

Tento typ kožního ekzému vzniká několik málo minut až hodin po kontaktu s iritační neboli dráždivou látkou. Těmito látkami jsou nejčastěji čisticí a dezinfekční prostředky, barvy na vlasy, prach nebo skelná vata. Pokožka však může být podrážděna také živočichy, například medúzami nebo chloupky housenky. Není výjimkou vyrážka v důsledku rychlé změny teplot. Místo, kde došlo ke kontaktu s dráždivou látkou, může být zarudlé, vyvolává pocity svědění, bolesti, postupně se může loupat a mokvat.

Alergická kontaktní dermatitida

Kontaktní alergie má podobné projevy jako iritační kontaktní dermatitida, důvod jejího vzniku je však odlišný. Pokud se na vašem těle objeví vyrážka a vy se vydáte na alergologické testy, v případě kontaktní alergie bude zjištěn konkrétní alergen, proti kterému se snaží organizmus bránit a na vaší pokožce se objeví ekzém. Jak možná tušíte, iritační kontaktní dermatitidu nezpůsobuje alergen, ale ona zmíněna dráždivá látka.

Léčba kontaktní dermatitidy

V prvé řadě se snažte zjistit, co vám podráždění na kůži způsobuje, ať už je to alergen nebo iritační látka a kontaktu s ní se vyvarujte. Při lehkých projevech mokvání pokožky ji máčejte ve 3% roztoku hypermanganu, borové vodě nebo Jarischově roztoku. Všechny 3 zmíněné látky vysušují puchýřky a pokožku udržují sterilní. Jakmile bude pokožka zklidněná, jako prevenci používejte mast na ekzém bez kortikoidů, která bude pokožku hydratovat a zároveň vytvářet ochranný štít před dráždivými látkami a alergeny.

Publikováno: 08. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková