Na kolik vás vyjde povinné ručení?

Vlastníte-li vozidlo, nesmíte zapomenout na povinné ručení. Kolik stojí povinné ručení? Při hledání toho nejvhodnějšího pojištění vás možná překvapí rozpětí cen, na které narazíte, ačkoliv vstupní údaje budete zadávat vždy stejné. Povinné ručení je zákonné pojištění, a pokud vlastníte automobil, tak se mu nevyhnete. Jedinou možností, jak se jako vlastník můžete legálně vyhnout povinnosti platit povinného ručení, je uložit značky do depozitu. To ale zároveň znamená, že automobil odstavíte a vůbec ho nebudete používat.

Co je součástí povinného ručení a co se dá připojistit?

Ideální je vyzkoušet srovnávače povinného ručení, které vám pomohou najít nejvýhodnější cenu. Cílem srovnávačů je vyjednat u pojišťoven nejvýhodnější ceny a klientům je nabídnout. Každá nabídka musí být přesto individuální. U povinného ručení se zohledňuje např. dosavadní jízda bez nehod. Pojišťovny nabízejí také slevu za sjednání zároveň povinného a havarijního pojištění. Při změně pojišťovny můžete přitom ušetřit poměrně velké částky. Před tím, než si povinné ručení pořídíte, porovnejte nabídky trhu třeba prostřednictvím nezávislého srovnávače Klik.cz a ujistěte se, že máte to nejvýhodnější. Pokud už povinné ručení máte, podívejte se, že neplatíte víc než musíte.

Podle čeho se určuje cena povinného ručení?

Na to, kolik stojí povinné ručení, má vliv mnoho faktorů. Mezi tyto faktory týkající se vozidla se řadí objem motoru, výkon v kW, hmotnost vozidla, roční nájezd kilometrů a užití vozidla (např. automobil bude použit do běžného provozu, historické vozidlo, vozidlo autoškoly) a datum první registrace, tedy stáří automobilu. Pro stanovení ceny je ale také důležité, kolik let je pojistníkovi a kde bydlí. Obecně platí, že ve větších městech je povinné ručení dražší. Dražší povinné ručení budou mít také mladí řidiči čerstvě po ukončení autoškoly. Další kategorii výrazně ovlivňující cenu tvoří počet dopravních nehod způsobených pojistníkem. Od toho se odvíjí bonusy. Bonus na povinném ručení získáte za každých dvanáct měsíců, během kterých jste byli pojištění a nezpůsobili jste žádnou nehodu. Maximální výše slevy v rámci bonusu dosahuje až 60 %.

Pojistný limit

Dále je důležitý také pojistný limit, na jaký budete chtít automobil pojistit. U některých pojišťoven vás čeká ještě jako odměna za věrnost sleva např. za připojištění, případně pokud již jste klientem pojišťovny. Stejně tak je levnější povinné ručení pro držitele průkazu ZTP, nebo v případě, že je vozidlo garážováno. Veteránská vozidla mají povinné ručení výrazně levnější. Na druhou stranu nesmí jezdit denně a používat se běžně, ale jen na výjimečné akce.

Publikováno: 03. 01. 2023

Kategorie: Auto

Autor: Barbora Jiroušková