Investiční trendy, které otřásly letošním rokem

Svět investování za poslední rok zaznamenal opravdu enormní zájem o různé investiční produkty. Lidé měli zájem jak o investování do nemovitostí, tak o investování do akcií nebo do dluhopisů či podílových fondů. Důvodem byla hrozící inflace, která se k nám linula jako lavina, a ještě nyní nevíme, jestli zaútočila plnou silou, nebo jestli dorazí ještě nějaký dozvuk, který však bude ještě ničivějšího charakteru. Pojďme se ale podívat na investiční trendy, které letošním rokem doslova otřásly.

Vakcína povedla k růstu farmaceutických akcií

Letošní rok se nese ve znamení vakcíny proti koronaviru. A i když dodnes budí očkování rozporuplné názory, ve světě akcií je to zcela jasné - zájem o farmaceutické akcie byl obrovský a zaznamenal se také jejich nárůst. Očekává se však, že i tady dojde k ještě překvapivým skokům, a to během příštích několika měsíců.

Na jednu ze společností zabývající se výrobou vakcíny proti závažnému nemocnění se soustředil i sám Warren Buffett, což vzbudilo u řady lidí sympatie. Rozhodli se jít už jenom kvůli tomuto zjištění ve stopách jednoho z nejlepších investorů všech dob.

Jak Biden způsobil rozruch

Zejména z počátku minulého roku, když se rozhodlo o nové hlavě Spojených států amerických se akciové trhy mohly doslova zbláznit, tedy alespoň co se marihuanových akcií týče. Nový prezident USA se totiž nechal slyšet, že bude bojovat proti legalizaci konopí, což samozřejmě vedlo k obrovskému růstu všech titulů, jež za produkcí nebo farmaceutickými produkty z konopí stojí.

Pokud jste dokázali akcie společností Tilray nebo podobných zachytit ke konci loňského roku, v lednu jste mohli sklízet nemalé zisky.

Restaurační řetězce čelily útoky

I když se společnosti zabývající se restauračními službami za poslední měsíce potýkají se ztrátami, lidé věřily, že se dříve nebo později svět začne vracet do pořádku, a s tím samozřejmě i touha lidí jíst jinde než doma. A tak mnozí investoři využili své šance a nakoupili akcie restauračních řetězců ve slevě, kdy se potýkaly s červenými čísly. A opět platí, že nyní čelí nemalým ziskům.

Autor: Radek Vávra

Publikováno: 11. 01. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková