Reflexní vesta může zachránit život vám i vašim dětem

Pokaždé, když si řidič sedne do auta, se nachází "jednou nohou v kriminále". Každou jízdu totiž musí vyhodnocovat desítky krizových situací, být neustále v pozoru a umět včas zareagovat. A vzhledem k velkému počtu dopravních prostředků není žádným překvapením, že je jízda automobilem statisticky nejnebezpečnějším způsobem přepravy.

Dodržování pravidel bezpečnosti je důležité

Pozornost řidičů však v obecné rovině není tím nejdůležitějším. Po silnicích denně chodí tisíce chodců, kteří jsou mnohdy bezohlední a řidičům jejich pohodlnou jízdu zbytečně komplikují. Proto musíte dodržovat psaná i nepsaná pravidla, a sami tak svou troškou přispět k bezpečnějším zítřkům. Základem je chůze na levém okraji vozovky. Spousta lidí má s tímto pravidlem problémy, existuje však jednoduché vysvětlení, proč chodit právě vlevo. Na této straně totiž máte nejlepší přehled o tom, co se děje před vámi, a následně dokážete lépe zareagovat na případnou krizovou situaci. Častým jevem je nebezpečné přecházení přes cestu. V centru města se podobný počin často toleruje, ale zejména na frekventovaných komunikacích zbytečně sami sebe dostanete do maléru. Proto si zapište do paměti, že pokud v okolí 50 metrů zahlédnete přechod pro chodce, musíte ho použít. Zákazu vstupu na silnici pro motorová vozidla a dálnice snad ani nemusíme rozebírat...

Chodec musí být vidět

Pohyb po komunikaci za snížené viditelnosti má mnohdy fatální následky. Těm však lze snadno předcházet použitím reflexních prvků, které protijedoucí vozidlo včas upozorní a dokáže tak adekvátně zareagovat. Klíčové jsou zejména reflexní vesty pro děti, a to nejen v zimních měsících, kdy chodí do školy za šera a za stejných podmínek ji i opouští. Rreflexní vesta od Altimy stojí pár korun a je nepsanou povinností nejen pro ty nejmenší (bohatou nabídku najdete na https://www.altima.cz/5-detske-reflexni-vesty/), ale i dospělé. Výběr reflexních prvků je široký a kromě vest čítá i jiné reflexní prvky pro bezpečnější pohyb v bezprostřední blízkosti komunikací. Život mohou zachránit každému, bez ohledu na věk.

Publikováno: 03. 05. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková