Průmyslová automatizace je velké téma. Proč?

Průmyslová automatizace je založena na využití řídicích systémů, jako jsou počítače nebo roboti, a informačních technologií pro řízení různých procesů a strojů v průmyslu, které nahrazují člověka. Jedná se o druhý krok za mechanizací v rámci industrializace.

Zvýšení kvality a flexibility výrobního procesu

V minulosti bylo účelem automatizace zvýšit produktivitu, protože automatizované systémy mohou pracovat 24 hodin denně, a snížit náklady spojené s lidskou obsluhou, tedy mzdy a benefity. V současnosti se však těžiště automatizace přesunulo ke zvýšení kvality a flexibility výrobního procesu. V automobilovém průmyslu se dříve montáž pístů do motoru prováděla ručně s chybovostí 1 až 1,5 procenta, ovšem nyní se tento úkol provádí pomocí automatizovaných strojů s chybovostí 0,00001 procenta.

Výhody průmyslové automatizace

Jestliže se rozhodnete, že řídící systémy jsou ideální volbou pro váš podnik, rozhodně neprohloupíte. Těšit se můžete z následujících předností. Nižší provozní náklady: Průmyslová automatizace eliminuje náklady na zdravotní péči a placenou dovolenou i svátky spojené s lidskou obsluhou. Dále průmyslová automatizace nevyžaduje další zaměstnanecké výhody, jako jsou prémie, penzijní připojištění atd. Především však, přestože je spojena s vysokými počátečními náklady, šetří měsíční mzdy pracovníků, což vede k výrazným úsporám nákladů společnosti. Náklady na údržbu spojené se stroji používanými pro průmyslovou automatizaci jsou nižší, neboť nedochází k jejich častým poruchám. Pokud se porouchá, jsou k jeho opravě zapotřebí pouze technici výpočetní techniky a údržby. Vysoká produktivita: Přestože mnoho společností najímá stovky výrobních pracovníků až na tři směny, aby provoz závodu fungoval co nejvíce hodin, je třeba závod stále uzavírat kvůli údržbě a svátkům. Průmyslová automatizace naplňuje cíl společnosti tím, že umožňuje provozovat výrobní závod 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. To vede k výraznému zvýšení produktivity společnosti. Vysoká kvalita: Automatizace zmírňuje chybovost spojenou s člověkem. Dále na rozdíl od člověka u robotů nedochází k únavě, což má za následek, že výrobky se stejnou kvalitou jsou vyráběny v různých časech. Vysoká flexibilita: Přidání nového úkolu na montážní lince vyžaduje zaškolení lidské obsluhy, roboty však lze naprogramovat na jakýkoli úkol. Díky tomu je výrobní proces flexibilnější. Bezpečnost: Průmyslová automatizace může zajistit bezpečnost výrobní linky pro zaměstnance díky nasazení robotů, kteří si poradí s nebezpečnými podmínkami.

Publikováno: 16. 11. 2022

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková